Domek z piernika

Domek z piernika w pełni jadalny, zrobiony z pierniczkowego ciasta. Zrobiłam dwa niewielkie domki, z drzwiczkami i małymi okienkami. Ciasto jest bardzo proste w obróbce, przypomina troszkę ciasto na maślane ciasteczka. Takie pierniczki nie są twarde jak kamień, więc jak ktoś podkradnie pierniczkowe drzwiczki, to nie połamie sobie zębów. :)

Zachęcam Was do zbudowania własnych domków z piernika. Mój, mimo że robiony w pośpiechu, w dodatku z małym problemem z okienkiem, i tak prezentuje się super na stole. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Na blat wysypuję mąkę, dodaję cukier puder, przyprawę do piernika i masło. Siekam tak, aby masło było w jak najmniejszych kawałkach.

Krok 2. Dodaję miód, żółtko i całe jajko. Zagniatam, aż ciasto będzie odchodzić od dłoni. Na kilkanaście minut chowam do lodówki.

Krok 3. Wycinam z papieru szablon i odrysowuję na rozwałkowanym cieście (podczas wałkowania podsypuję mąką). Moje małe domki (robiłam dwa, dlatego małe, można jeden, jeśli chcecie) ściana duża: 12x8 cm bok: 8x8, wysokość 11 cm, czyli spady po 5 cm dach: 15x8 cm

Krok 4. Wycinam okienka i drzwi. Wstawiam do nagrzanego do 180°C piekarnika i piekę ok. 25 minut. Odstawiam, by wystygło.

Krok 5. Z białka i cukru pudru kręcę lukier (dość gęsty).

Krok 6. Sklejam ściany i odstawiam, by zastygło.

Krok 7. Dolepiam dach.

Krok 8. Dekoruję. Warto w mały woreczek strunowy nałożyć lukru, wyciąć dziurkę i w ten sposób dekorować. Nie brudzi, a łatwo trzymać. Robię mały wzorek na dachu, boczki dekoruję a'la cegiełki. Jeśli któreś okienko czy cokolwiek Wam pęknie kiedykolwiek, to warto w tym miejscu dla zamaskowania postawić np. choinkę z pierniczka. :) Smacznego.

Domek z piernika
Domek z piernika

Domek z piernika

i jeszcze rzut oka na choinkę maskującą „okienko” :)

Domek z piernika
Domek z piernika
16 grudnia 2010 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.