Dirt cake – ziemiste ciasto na zimno

Mamy wiosnę! :) Zapraszam na pyszne, ziemiste ciasto na zimno, z dżdżownicami żelkowymi lub kwiatkami. To popularny deser dirt cake, czyli dosłownie brudne, ziemiste, glebowe ciasto. Ilu kucharzy, tyle przepisów, ja proponuję moją wersję, najlepszą pod słońcem! Deser czekoladowy, ze śmietaną, lekko bananowy – pycha! Powiem Wam, że ten deser miał „większe wzięcie” niż tort podczas rodzinnej uroczystości. Taki deser na zimno możecie zrobić z lodami, wykorzystać dowolne ciastka, dodać ulubione zmiksowane owoce i to jest cała magia tego przepisu, za każdym razem będzie pyszne!

Dirt cake może z pozoru wydawać się „brzydkie” przez te dżdżownice, ale uwierzcie mi, że choć każdy początkowo krzywi się na jego widok, to potem najszybciej znika ze stołu. :) Zamiast dżdżownic możecie posadzić biedronki lub kwiatki z lukru plastycznego. Gotowy deser konsystencją przypomina tiramisu, choć trudno je ze sobą porównywać, zapewniam jednak, że zrobi furorę! Czekamy na zdjęcia Waszych błotnistych, ziemistych ciast na zimno. :) Smacznego!

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Przygotowanie zaczynam od ciastek. Te kruszę drobno w malakserze lub siekaczce, wybierzcie ciastka z kremem, np. markizy. Miksuję też mleko z serkiem i bananem, i mieszam z okruszkami ciastek na taką gęstą, lepką masę. Możliwe, że ze względu na wykorzystane ciastka, masa będzie miejscami sucha, ale to nic, złapią wilgoć od kremu.

Krok 2. Śmietanę kremówkę ubijam z cukrem pudrem i cukrem waniliowym, aż będzie gęsta, dodaję ser mascarpone i miksuję.

Krok 3. Na dno miski lub formy kładę połowę masy ciasteczkowej, potem krem, znowu masę (ale ostrożnie! by nie wycisnąć kremu) i znów krem.

Krok 4. Z wierzchu dekoruję kakao i posypką, chowam do lodówki na minimum 15 minut, a najlepiej całą noc. Przed podaniem dekoruję dżdżownicami. Smacznego!

Ciasto na zimno... z dżdżownicami
Ciasto na zimno… z dżdżownicami
Dirt cake
Dirt cake
27 lutego 2012 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.