Deska serów

Jedną z naszych ulubionych przekąsek jest deska serów. W restauracji trudno o bogactwo smaków, dlatego taką przekąskę zawsze przygotowujemy w domu, wtedy można dobrać różnorodne sery i dopasować je do własnych oczekiwań. Do serów będzie pasować delikatne pieczywo, ja polecam klasyczną bagietkę albo bułkę makową.

Wybrałam kilka rodzajów serów, które moim zdaniem powinny znaleźć się na takiej desce serów, zachęcam i Was do wpisywania własnych propozycji.

Tym razem (na zdjęciu) wybraliśmy sery paczkowane, które można kupić w delikatesach. Jest duży wybór, trzeba jedynie czytać etykiety, aby przypadkiem nie kupić sera koziego, który tak naprawdę jest na bazie mleka krowiego.

Alternatywą jest kupowanie serów na wagę, każdy większy sklep ma takie stoisko, a i wybór jest jeszcze większy.

Przykładowe sery na desce serów

Danablu lub inny ser z niebieską pleśnią – można trafić też pod nazwą Danish Blue (bo ten oryginalny pochodzi z Danii). Serów z niebieską pleśnią jest sporo na rynku, mają intensywny smak oraz zapach. Tego typu ser powinien znaleźć się na desce serów (pokrojony w plasterki lub małe trójkąciki), a poza tym nadaje się do sałatek i dobrze współgra z owocami.

Kozi pleśniowy – ser z mleka koziego, jest delikatniejszy od krowiego, ale jednocześnie dość aromatyczny. W opakowaniach są sery zazwyczaj w kształcie wałeczka, zaś na wagę wybór jest większy, jak np. ser kozi z pleśnią i popiołem. Sery twardsze lepiej kroić w kostkę lub plasterki, te miękkie, również pleśniowe, najlepiej w trójkąciki.

Ser owczy twardy – to jeden z moich ulubionych serów. Delikatny, o lekko orzechowej nucie. Z kozich serów możecie wybrać też sery dłużej dojrzewające, jak pecorino. Tego typu ser ma intensywniejszy smak, jest zdecydowanie twardy. Najlepiej pokroić go w kostkę.

Brie z porostem pleśni – to chyba najpopularniejsze sery kanapkowe. Zazwyczaj w krążkach. W większości z mleka krowiego. Poza położeniem go na kanapki, możecie też zrobić camembert w panierce (kaloryczna, ale przepyszna przekąska). Na desce serów nie powinno go zabraknąć, powinien być pokrojony w małe trójkąty. Jeśli chodzi o konkretny rodzaj, to jest ich naprawdę dużo, dodatkowo niektóre mają dodatki smakowe, jak orzechy czy zioła.

Cheddar lub ementaler – na desce serów nie powinno zabraknąć również klasycznego sera żółtego. Możecie wybrać ser o bardziej wyrazistym smaku, jak cheddar albo delikatniejszy, jak ementaler, a nawet mozzarella. Tego typu sery możecie pokroić w plastry, nawet dość cienkie.

Lapland z dżemem – ten ser kupiliśmy w opakowaniu, są zestawy z dżemem (z maliny moroszki lub jagód). Ser jest deserowy i delikatny, i przyznam, że bardzo nam posmakował. Producent zachwala go jako lapoński rarytas.

La rule – miękki ser kanapkowy, jednak i jego warto położyć na desce serów. Jest miękki dlatego polecam ułożyć go na listkach sałaty. Tego typu ser ma zazwyczaj kształt rolady i przełożony jest ziołami lub owocami.

Parmezan – twardy ser z mleka krowiego, bardzo aromatyczny. To idealny dodatek do wielu potraw. Na desce serów nie powinno go zabraknąć, ewentualnie możecie go zastąpić innym długo dojrzewającym serem. Znajdziecie go również pod nazwą grana padano czy parmigiano reggiano.

Wino i sery

Do deski serów prócz pieczywa pasuje oczywiście wino. Wbrew ogólnej teorii, do serów pasuje nie tylko białe wino, ale również czerwone.

Do serów możecie dobierać wina na zasadzie podobieństw. Główna zasada mówi, że twardsze i wyraziste w smaku sery najlepiej podawać z wyrazistymi wianami, np. czerwonymi. Zaś sery miękkie i delikatne lepiej będą współgrać z winami białymi.

Wino do serów miękkich i pleśniowych

Delikatne sery, jak również te z porostem pleśni, najlepiej podawać z delikatnymi winami (mogą być słodkie, jak i wytrawne). Ale już do serów z niebieską pleśnią świetnie będzie pasować wino czerwone, a jednocześnie słodkie wino białe.

Wino do serów twardych

Najlepsze będą wina o konkretnym smaku, dlatego długo dojrzewające sery, jak parmezan czy pecorino, można podać z czerwonym winem. Ale już żółty ementaler lepiej będzie smakować z winem białym wytrawnym. Podobnie sery półtwarde, typu cheddar czy gouda.

Warto jednak pamiętać, że można dobierać wina według własnego smaku.

Deska serów
Deska serów
3 marca 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.