Cymes

Cymes, popularne danie kuchni żydowskiej, podawany jako słodki obiad lub deser. Jeśli nie jedliście, to koniecznie musicie spróbować! Cymes to zazwyczaj podsmażana marchewka ze słodkimi dodatkami, u mnie dzisiaj są suszone morele, słodkie daktyle, orzechy i cynamon. Danie ma pomarańczowy kolor i pięknie pachnie w całej kuchni.

Cymes może zawierać też ziemniaki, wołowinę, kurczaka czy jabłko, w zasadzie wszystko, co koszerne i co pasuje do słodkiej podsmażonej marchewki. Możecie też przygotować to danie w tażinie, czyli popularnym naczyniu z kominem, ale wierzcie mi, w garnku wychodzi super i jest bardzo proste. Pierwszy raz jadłam cymes podczas warsztatów kuchni żydowskiej i polubiłam to danie natychmiast. W mojej kuchni zagościło na dobre, Wy też musicie spróbować, smacznego!

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Przygotowanie zaczynam od pokrojenia na plasterki obranych marchewek. Wyciskam też sok z pomarańczy.

Krok 2. Do garnka wlewam oliwę, wrzucam marchewkę, dodaję suszone owoce, cukier, cynamon, orzechy.

Krok 3. Wlewam trochę wody, przykrywam pokrywką i duszę, mieszam co jakiś czas, by się nie przypaliło, w razie potrzeby dodaję trochę wody. Całość gotuję ok. 40 minut, aż marchewka będzie miękka. Podaję na gorąco, smacznego.

Cymes
Cymes
10 listopada 2012 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.