Ciasto Shrek

Przepis na ciasto Shrek, czyli popularne, wielowarstwowe ciasto, które na pewno spodoba się dzieciom. Ciasto Shrek przygotowałam na bazie mojego ulubionego biszkoptu (tego do rolad), kolejna warstwa jest z gęstym zielonym soczkiem, dalej są delicje, bita śmietana i galaretka. Ciasto najlepiej przygotować dzień przed uroczystością, aby zdążyło zastygnąć. W wersji bez pieczenia dolny biszkopt możecie zastąpić ciastkami kupnymi.

Ciasto Shrek jest jak ogry, wielowarstwowe, i jak ogry jest też zielone, na pewno spodoba się najmłodszym: i smak, i kolor. Ciasto nie jest zbyt słodkie, to zasługa cytrusowych galaretek. Możecie ograniczyć liczbę warstw, przygotowując podobne ciasto – ciasto Kubuś. Z innych ciast, które na pewno spodobają się dzieciom polecam dirt cake, czyli ciasto z robaczkami. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Przygotowanie zaczynam od biszkoptu. W wersji bez pieczenia możecie użyć kupnych biszkopcików, okrągłych lub podłużnych. Białka oddzielam od żółtek, białka razem z cukrem ubijam na sztywną pianę. Do tego dodaję żółtka, mąkę, cukier waniliowy i olej, i mieszam delikatnie.

Krok 2. Przekładam do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawiam do nagrzanego do 180°C piekarnika i piekę ok. 17–20 minut w zależności od formy. Sprawdzam patyczkiem.

Krok 3. Przygotowuję budyń na bazie soku zamiast mleka. Część soku zagrzewam, a w pozostałej rozrabiam suche budynie, potem mieszam i podgrzewam, aż będzie gęsty. Budyń miksuję z masłem, uwaga, budyń może być cieplejszy niż masło, ale nigdy zimniejszy!

Krok 4. Układam delicje.

Krok 5. Przygotowuję bitą śmietanę, kremówkę ubijam na gęsto, a do tego dodaję przestudzoną galaretkę przygotowaną w podanej ilości wrzątku. Miksuję i kładę na delicje. Chowam do lodówki na ok. 2 godziny, aż masa śmietankowa się zetnie. W tym czasie przygotowuję galaretkę z dwóch opakowań galaretki, ale wody jak na jedną zgodnie z opisem na opakowaniu. Przestudzoną (!) galaretkę wylewam na białą masę, studzę całą noc i kroję. Smacznego!

Ciasto Shrek
Ciasto Shrek
Ciasto Shrek
Ciasto Shrek
1 czerwca 2012 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.