Ciasto piaskowe

Ciasto piaskowe przypomina troszkę biszkopt, chociaż jest troszkę bardziej sypkie, ale dodatek tłuszczu sprawia, że nie jest suche. Jest takie akurat, do herbaty czy kawy. Proste, bez udziwnień. Tego typu ciasta można często kupić na wagę czy już zapakowane fabrycznie, jednak te kupne nie są takie smaczne, a poza tym długi termin ważności nie świadczy o ich naturalności. ;-)

Zamiast kupować, przygotujcie sami ciasto piaskowe, jeśli będziecie je dobrze przechowywać, to świeżość zachowa nawet tydzień… chociaż wątpię, by tyle wytrzymało, bo to jedno z tych ciast, które się chętnie skubie od niechcenia i jakoś tak szybko znika. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Białka oddzielam od żółtek. Do żółtek dodaję cukier i kręcę na jasną, puszystą masę, czyli kogel. A białka ubijam na sztywną pianę.

Krok 2. Do kogla dodaję mąkę, mąkę ziemniaczaną, olej, wodę, proszek i cukier waniliowy, i miksuję. Na koniec dodaję pianę i mieszam na wolnych obrotach lub łyżką.

Krok 3. Przelewam ciasto do dużej formy keksowej, ok. 35 cm, wyłożonej papierem do pieczenia i piekę ok. 35–40 minut w nagrzanym do 180°C piekarniku. Kroję po wystudzeniu. Smacznego.

Ciasto piaskowe
Ciasto piaskowe
18 czerwca 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.