Ciasto na pizze

Przepis na najlepsze ciasto na pizzę, podaję Wam dwa warianty, na cienkie i na grube ciasto. Ciasto na pizzę to połowa sukcesu pizzy, druga połowa to dodatki. Podczas naszej podróży, gdy byliśmy we Włoszech, mieliśmy wiele razy okazję próbować tamtejszej pizzy. Zazwyczaj włoska pizza jest dość cienka i uboga w dodatki, ale smakuje najlepiej pod słońcem! Popularna była rzymska pizza bianca bez dodatków lub pizza z sosem pomidorowym i jednym, góra dwoma dodatkami.

Choć włoskiej pizzy daleko do polskiej, która niemal ugina się pod ilością składników, to z dzisiejszego przepisu na ciasto na pizzę możecie przygotować taką, jaką lubicie najbardziej. Chcecie dużo dodatków? Proszę bardzo, na tym cieście na pewno wyjdzie.

Na czym polega sukces tego ciasta? Przede wszystkim na przygotowaniu. Najważniejsze, to dobrze wyrobić ciasto drożdżowe i nie dodawać za dużo drożdży. Pizza ma być smaczna, lekko chrupiąca, a nie smakować jak miękka drożdżowa buła. :) Przepis dopracowywałam wiele razy, w tym cieście na pizzę są dwa rodzaje mąki, jeśli nie macie mąki wyższego typu, możecie całość zastąpić mąką jasną. Jeśli macie możliwość dodania, to polecam, pizza wychodzi smaczniejsza, bardziej chrupiąca, idealna. Macie swój ulubiony wierzch pizzy? :)

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Najpierw do miski wrzucam wszystkie składniki. Drożdże suszone wystarczy dodać bezpośrednio do miski ze składnikami, a drożdże świeże wcześniej trzeba rozpuścić w wodzie i dopiero to dodać do składników. Mieszam wszystko, a potem wyrabiam, aż ciasto będzie idealnie gładkie! Ciasto może być troszkę luźne, ale ostrożnie z mąką, aby nie wyszło za twarde, aby sobie ułatwić, dłonie lepiej posmarować oliwą.

Krok 2. Wyrobione ciasto chowam do miski pod ściereczką i odstawiam na godzinę, aż podwoi objętość. Uwaga: ważniejsze jest podwojenie objętości niż czas, zimą ten czas może być dłuższy.

Krok 3. Ciasto wyraźnie ma zwiększyć swą objętość.

Krok 4. Potem wystarczy już rozwałkować ciasto lub rozciągnąć dłońmi. Ciasto układam, smaruję oliwą (będzie bardziej chrupiące), nakładam sos, dodatki wedle uznania. Wstawiam do nagrzanego do 220°C piekarnika i piekę w zależności od wariantu ciasta od 12 do ok. 18 minut. Podaję gorącą. :) Smacznego!

8 maja 2012 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.