Ciasto kruche bez jajek

Bardzo często pytaliście, czy można zrobić kruche ciasto bez jajek. :) Odpowiadam – można. Dzisiaj taki właśnie przepis na kruche bez jajek, a jednocześnie genialnie smaczne. Kruche, chrupiące i w sam raz do tart, mazurków czy quiche. Gorąco Wam polecam.

A jeśli szukacie klasycznego ciasta kruchego, to polecam to do quiche albo takie do mazurków, z gotowanymi żółtkami.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Najpierw mąkę, cukier, sól siekam z masłem. Kiedy masło będzie już drobne, to dodaję śmietanę i wodę. Zagniatam. Chowam do lodówki na 30 minut i wałkuję. Wałkować najlepiej na omączonym blacie lub między dwoma foliami spożywczymi.

Krok 2. Potem na wałku przenoszę do formy, wyklejam dokładnie i wstawiam do nagrzanego do 200°C piekarnika. Piekę ok. 15 minut z obciążeniem, czyli fasolkami, a potem 5 minut bez. Takie ciasto napełniam ulubionym farszem i postępuję dalej zgodnie z przepisem (albo zapiekam dalej, jak przy tarcie truskawkowej, albo robię tartę na zimno, jak przy tej tarcie panna cotta).

17 lipca 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.