Ciasto francuskie – krok po kroku

Zachęcam Was do przygotowania własnego ciasta francuskiego. Daje niesamowite możliwości, a nie jest takie trudne, raczej po prostu wymaga cierpliwości. Przygotowałam krótki instruktaż, jak zrobić ciasto francuskie – krok po kroku.

A z gotowego ciasta francuskiego możecie robić wiele wyśmienitych smakołyków, zerknijcie na przepisy z ciasta francuskiego. Oczywiście, można kupić mrożone, ale po pierwsze, to domowe jest smaczniejsze (naprawdę!), a po drugie, pozbawione jest wszelkich niepotrzebnych „chemicznych” dodatków.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Do miski wsypuję mąkę, dodaję wodę, sól i roztopione masło (te 50 g). Mieszam.

Krok 2. Przekładam na blat i podsypując mąką (by się nie kleiło), wyrabiam.

Krok 3. Zawijam w folię i chowam do lodówki. Ciasto warto spłaszczyć, potem schłodzone będzie łatwiej wałkować. Czas, na jaki wstawiam do lodówki, to 2 godziny.

Krok 4. Wyjmuję, wałkuję na prawie kwadrat. Kładę kostkę miękkiego masła na środku.

Krok 5. Zawijam boki, a potem górę i dół kopertowo. Wałkuję tak złożone ciasto, by miało długość 3 razy większą niż szerokość. Potem składam na trzy i do lodówki na 1–2 godziny (ma być zimne, zależy od lodówki).

Krok 6. Wyjmuję, przekręcam o 90°C i znowu wałkuję. Ma być 3 razy dłuższe niż szersze. Składam ponownie i chowam do lodówki. Tę czynność powtarzam 6 razy, czyli wyjmuję, wałkuję, składam i do lodówki na 1–2 godziny (ten czas może być dłuższy, jeśli zastanie Was noc).

Krok 7. Po tym czasie ciasto jest gotowe. Przed użyciem powinno być schłodzone. Możecie też rozwałkować, pociąć i zamrozić. Smacznego.

Ciasto francuskie w trakcie przygotowania
Ciasto francuskie w trakcie przygotowywania
4 marca 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.