Ciasto drożdżowe

Latem szczególnie mi smakują drożdżowe ciasta, najlepiej żółte od jajek, ze słodką kruszonką na wierzchu. W środku różnie, czasem bakalie, namoczone rodzynki w rumie, czasem owoce, a czasem zupełnie nic. To ostatnie lubię wyjątkowo, jest takie… uniwersalne. Idealne do podjadania przy herbacie, również z truskawkowym dżemem czy powidłami z czekoladą.

Ciasto drożdżowe z tego przepisu jest wyśmienite i proste, jeśli chcecie, aby było bardziej wilgotne, to dodajcie do środka słoiczek duszonych jabłek. Nie zmieniają one smaku, za to ciasto zyskuje wilgoć, którą niektórzy bardzo lubią w takich wypiekach. Polecam, smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Drożdże – jeśli świeże, rozpuszczam w mleku, instant można dodać bezpośrednio. Wszystkie składniki umieszczam w misce.

Krok 2. Mieszam, a potem wyrabiam ok. 5–10 minut, aż ciasto będzie elastyczne. Wkładam do miski na godzinę wyrastania.

Krok 3. W tym czasie podwoi swoją objętość. Wyjmuję, składam na pół i wkładam do formy.

Krok 4. Formę radzę wyłożyć papierem do pieczenia. Odstawiam na 40–60 minut, by ponownie wyrosło, powinno mieć kopułkę.

Krok 5. Smaruję rozkłóconym jajkiem i posypuję kruszonką (wymieszane składniki – zobacz kruszonkę). Wstawiam do nagrzanego do 180°C piekarnika i piekę ok. 25–35 minut, aż się zrumieni. Smacznego.

Ciasto drożdżowe
Ciasto drożdżowe
10 czerwca 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.