Chutney z zielonych pomidorów

W tym roku najbardziej smakują mi różnorodne „czatneje”, takie, w których wyczuwam słodycz i kwasek octu, pełne smaków, pełne aromatów i idealne do wielu dań. Dzisiejszy chutney z zielonych pomidorów to idealny dodatek do pasztetów i pieczeni. W porównaniu do chutneyu gruszkowego ten dzisiejszy jest mocniejszy i ma bardziej wyrazisty smak.

Tajemnica wyśmienitego smaku to zaleta zielonych pomidorów, zielonych, czyli niedojrzałych, mają one wtedy taki bardziej kwaskowaty smak, troszkę przypominający agrest. Jeśli jednak nie macie zielonych pomidorów, to wybierzcie zwykłe, dojrzałe, też wyjdzie pysznie.

Za to z zielonych pomidorów polecam też smażone zielone pomidory oraz dżem na słodko. Pycha.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Najpierw kroję cebulę w kostkę, przekładam na patelnię lub do garnka, dodaję pokrojone pomidory.

Krok 2. Dodaję pozostałe składniki, doprawiam, przykrywam pokrywką i zostawiam do duszenia na 40 minut. Po tym czasie zdejmuje pokrywkę i podgrzewam, aż cały sok się zredukuje.

Krok 3. Jak już całość będzie gęsta, to nakładam do słoików. Stawiam do góry dnem i zostawiam w takiej pozycji, aż wystygną.

Chutney z zielonych pomidorów
Chutney z zielonych pomidorów
2 listopada 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.