Chłodnik litewski

Na upały nie ma nic lepszego niż chłodnik, dzisiaj przepis na chłodnik litewski, rewelacyjny chłodnik na botwince, podany z jajkiem oraz najczęściej kawałkami pieczeni, np. cielęcej. To właśnie dodatek mięsa odróżnia chłodnik litewski od klasycznego, choć może znacie też inne różnice? Wiem, że niektórzy chłodnik doprawiają musztardą, a nawet chrzanem, dla mnie musi mieć dużo szczypiorku oraz kawałki chrupiącej rzodkiewki i ogórka.

Chłodnik litewski podaję schłodzony, najbardziej lubię chłodnik na bazie jogurtu, ale przyznaję, że czasem sięgam po kefir czy maślankę. Chłodnik litewski polecam Wam na lato, spróbujcie też chłodnika ogórkowego, a z botwinki pasty na kanapki. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Buraczki z botwinki odcinam i obieram, a następnie kroję drobno i buraczki, i łodygi z listkami. Zalewam wodą i gotuję ok. 15 minut, aż botwinka zmięknie. Odstawiam, aż wystygnie.

Krok 2. Do botwinki dodaję sok z cytryny lub ocet. Kroję warzywa: ogórka, rzodkiewkę, szczypior, wszystko drobno.

Krok 3. Wrzucam do miski warzywa, zalewam jogurtem, dodaję buraczki, doprawiam solą i pieprzem, mieszam. Odstawiam, by się schłodził.

Krok 4. Podaję z plasterkami pieczeni i pokrojonym na ćwiartki jajkiem. Smacznego.

Chłodnik litewski
Chłodnik litewski
18 czerwca 2012 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.