Chlebek z ziarnami pyszniutki

Wyjątkowy chlebek z ziarnami. Jest bardzo zdrowy, pełen ziarenek i smaczny. Skórkę ma lekko chrupką, a wnętrze mięciutkie, delikatnie wilgotne i aromatyczne. Jest prosty w przygotowaniu. Jeśli lubicie wilgotne chleby z ziarnami, to tego trzeba spróbować. Ja uwielbiam go z masłem i moją konfiturą morelową!

Zrobienie tego chlebka z ziarnami jest wyjątkowo proste. A potem, gdy ostygnie, wystarczy posmarować masełkiem i zajadać się ze smakiem. Co ważne, ten chlebek z ziarnami zachowuje świeżość i smak przez cały tydzień od upieczenia.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Do szklanki wkładam drożdże i zasypuję je 2 łyżeczkami cukru. Mieszam je i odstawiam, aż będą płynne. Odmierzam 500 g mąki krupczatki i wsypuję do miski. Dodaję też wszystkie ziarna i sól.

Krok 2. Do miski, w której mam już suche składniki, wlewam drożdże i wodę. Wszystkie składniki mieszam. Wymieszane ciasto przykrywam ściereczką i odstawiam na 1 h, aby wyrosło. [Na zdjęciu ciasto przed wyrastaniem].

Krok 3. [Na zdjęciu ciasto po 1 h wyrastania]. Ciasto powinno podwoić swoją objętość, a przynajmniej znacznie ją zwiększyć.

Krok 4. Przekładam do foremki (ja zazwyczaj delikatnie ją smaruję masłem przed włożeniem ciasta) i odstawiam jeszcze do podrośnięcia przez 10 minut. Następnie wstawiam do piekarnika nagrzanego do 200°C na 1,5 godziny. Po włożeniu lekko spryskuję zarówno wnętrze, jak i sam chlebek wodą. Po skończeniu pieczenia wyjmuję i studzę na kratce. Dopiero wtedy kroję.

Chlebe z ziarnami pyszniutki
Chlebe z ziarnami pyszniutki
18 września 2009 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.