Chleb z suszonymi śliwkami

Prosty chleb z pysznymi suszonymi śliwkami. Lubię chleby z dodatkami, ten ze względu na śliwki, mimo że jest pszenny, zaliczam do tych cięższych. Jest wilgotny, ma chrupką skórkę, łatwo się kroi i jest bardzo smaczny.

Pierwsze co Mój Mąż powiedział, gdy zobaczył kromkę chleba z suszonymi śliwkami to: „o rany, tyle śliwek co w tym kawałku, to w sklepowych nie ma w całym bochenku”. ;-) I ja myślę, że to zdanie najlepiej opisuje ten chleb :)

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Odmierzam liczbę śliwek, ja dodaję ok 100 g. Śliwki kroję na mniejsze kawałki.

Krok 2. Do miski wsypuję mąkę (zarówno pszenną, jak i żytnią), dodaję miód, wodę, mleko, drożdże, a także szklankę otrąb, pokrojone śliwki i sól. Wszystko mieszam łyżką. Ciasto powinno być lepkie i gęste.

Krok 3. Ciasto odstawiam w misce pod przykryciem do wyrastania na około godzinę.

Krok 4. [Ciasto po godzinie wyrastania]

Krok 5. Przekładam ciasto do foremki i wstawiam do nagrzanego piekarnika na 190°C na czas ok. 1 h i 10 minut (= 70 minut). Sprawdzam patyczkiem - jeśli nie jest lepki (może być delikatnie wilgotny, ale nie lepki), to znaczy, że gotowe. Jeśli podczas pieczenia skórka będzie zbyt rumiana, to przykrywam folią aluminiową, wtedy wolniej się spieka.

1 października 2009 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.