Chleb z cebulą

Rewelacyjny chleb z cebulą, idealny na śniadanie. Zrobiłam ten chleb na drożdżach, z wykorzystaniem mąki pszennej chlebowej, ale możecie równie dobrze zrobić go na zakwasie. Jeśli chodzi o mąkę, to polecam właśnie chlebową, bo chleb ma świetną strukturę, a smakuje pysznie.

Podsmażona cebulka dodaje mu lekkiej słodyczy, ale ogólnie nie jest mocno wyczuwalna. Taki chleb z cebulą jest świetny do wszelkiego rodzaju wędlin, pieczeni czy szynki. Wyśmienicie sprawdzi się również do zagryzania smacznego bigosu. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Cebulę kroję w piórka i podsmażam na łyżce masła. Wszystkie składniki umieszczam w misce. W przypadku drożdży świeżych rozpuszczam je w wodzie z cukrem, w przypadku suchych, tak jak pokazałam na filmie, wrzucam je bezpośrednio do miski.

Krok 2. Mieszam, a następnie wyrabiam na gładką kulę. Możecie troszkę podsypać mąką, ale niezbyt wiele, by chleb po upieczeniu nie był zbyt suchy. Smaruję olejem. Odstawiam do wyrastania.

Krok 3. Wyrośnięte ciasto powinno mieć większą objętość.

Krok 4. Przekładam do foremki. I ponownie odstawiam do wyrastania. Na około godzinę, aż chleb będzie miał wyraźną kopułkę.

Krok 5. Wstawiam do nagrzanego do 220°C piekarnika i piekę ok. 25 minut. Kroję po wystudzeniu, smacznego. PS: Świetne efekty można osiągnąć, nagrzewając najpierw piekarnik do 200°C, wtedy wstawiam chleb i zwiększam do 220°C i w sumie piekę ok. 30 minut. Minus jest taki, że trzeba czasu doglądać ręcznie, bo przynajmniej u mnie czas liczy od chwili nagrzania. :)

Chleb z cebulą
Chleb z cebulą
31 grudnia 2010 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.