Chleb pszenny z warkoczem

Tym razem chciałabym Wam podpowiedzieć, jak w prosty sposób uatrakcyjnić wypiekane pieczywo. Zrobiłam chleb pszenny z warkoczem, sam chleb jest bardzo prosty, można powiedzieć – bazowy, ale oplotłam go niewielkim warkoczem i zyskał bardzo na wyglądzie.

Niewiele, a jakoś chętniej był wybierany przez domowników. :) Taki warkocz możecie też przepleść przez sam środek chleba, np. na podłużnym bochenku. Zresztą dzisiejszy chleb możecie też zapleść jak chałkę. Czasem warto minimalnie „pokombinować”, by troszkę udekorować codzienne jedzenie. Do takiego chleba z warkoczem możecie podać niecodzienny dżem z cukinii na bazie galaretki. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Drożdże rozpuszczam w szklance z cukrem i odrobiną wody. Odstawiam na 5 minut. Do miski wsypuję mąkę, dodaję resztę wody, rozrobione drożdże, olej i sól, i mieszam.

Krok 2. Potem zagniatam około 10 minut, aż ciasto będzie gładkie. Wkładam do miski, by wyrosło przez ok. godzinę.

Krok 3. Wyrośnięte ciasto wyjmuję i odcinam kawałek, nie więcej niż 1/3.

Krok 4. Z tej większej części formuję bochenek, dwukrotnie składając go w sakiewkę, przez co naprężam brzuszek przyszłego chlebka. A z tej mniejszej części robię 3 wałeczki i zaplatam warkocz.

Krok 5. Warkocz oplatam wokół bochenka i zostawiam na 40 minut, by podrósł.

Krok 6. Potem smaruję rozkłóconym jajem i wstawiam do nagrzanego do 200°C piekarnika i piekę ok. 20–25 minut, aż do zrumienienia. Można z termoobiegiem. Kroję po wystudzeniu.

Chleb z warkoczem
Chleb z warkoczem
19 czerwca 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.