Chleb pszenny z kminkiem

Aromatyczny chleb pszenny z dodatkiem kminku, takiego w ziarenkach. Podczas pieczenia pięknie pachnie, a w smaku przypomina troszkę litewski z kminkiem, tylko że ten mój jest całkowicie pszenny. Jest też lekki i smaczny. Dodałam do niego troszkę melasy, by miał lepszy aromat, zyskał odrobinę słodyczy i delikatnego koloru.

Chleb pszenny z kminkiem wyszedł smaczny i uniwersalny, idealny na kanapki. Polecam Wam i życzę smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. ETAP I: najpierw zaczyn, czyli mieszam składniki i odstawiam na ok. 8 godzin pod przykryciem.

Krok 2. ETAP II: ciasto właściwe. Do zaczynu dodaję pozostałe składniki. Mieszam, a potem przekładam na blat i wyrabiam delikatnie, bo ciasto jest dość luźne. Podsypuję mąką, ale nie za mocno!

Krok 3. Wkładam do miski (najlepiej posmarować ciasto delikatnie olejem) i odstawiam do wyrastania na ok. godzinę.

Krok 4. Po tym czasie wyjmuję, składam wzdłuż.

Krok 5. I wkładam do omączonego koszyczka. Powinno wyrastać, aż znacznie zwiększy objętość, tj. ok. 2–4 godzin.

Krok 6. Tak wygląda wyrośnięte.

Krok 7. Przerzucam wprawnym ruchem na blaszkę. Nacinam chleb i wstawiam szybko do nagrzanego do 230°C piekarnika. Piekę ok. 25 minut. Chleb trzeba szybko wstawić do piekarnika, by nie oklapł na boki. Po wyjęciu smaruję wodą, a kroję po całkowitym wystudzeniu. Możecie piec w keksówce, wtedy radzę w kroku 5 wstawić do foremki wyłożonej papierem do pieczenia i w niej zostawić do wyrastania, a potem bez wyjmowania włożyć do piekarnika.

Chleb pszenny z kminkiem
Chleb pszenny z kminkiem
17 sierpnia 2010 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.