Chleb pszenny na zakwasie z orzechami

Pyszny chleb pszenny na zakwasie z orzechami. Jest to wariacja na temat chleba polskiego, który uwielbiam. :) Bardzo mi smakuje, a wersja z orzechami jest rewelacyjna. Dodałam orzechy włoskie i laskowe, ale możecie spokojnie dodać nerkowce, ziemne czy pekan.

Chleb jest miękki i aromatyczny w środku, ma pyszną skórkę i oczywiście orzechy! Przygotowanie chleba pszennego z orzechami nie zajmie Wam wiele czasu, ale musicie liczyć się z tym, że ciasto będzie dość rzadkie podczas wyrabiania. Trzeba wykazać się szybkością. :) Jeśli macie obawy, że chleb rozejdzie się na blaszce, to radzę upiec go w dużej, podłużnej formie keksowej.

Na filmie możecie zobaczyć, że faktycznie jest dość rzadki, ale za to pięknie wyrasta. Polecam Wam gorąco chleb pszenny na zakwasie z dodatkiem orzechów i życzę smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Najpierw zaczyn. Mieszam składniki na zaczyn i odstawiam pod przykryciem na ok. 8 godz.

Krok 2. Tak wygląda zaczyn po tym czasie.

Krok 3. Dodaję do zaczynu pozostałe składniki. Mieszam.

Krok 4. Przekładam na blat posypany mąką i zagniatam. Uwaga, ciasto bardzo klejące, podsypuję mąką, ale nie za dużo, głównie dłonie i tak, by się nie kleiło. Wkładam do miski i odstawiam na ok. 2 godz.

Krok 5. Ciasto po tym czasie. Wyjmuję, na podsypanym mąką blacie składam wzdłuż, zlepiam brzegi. Wkładam do koszyczka wysypanego mąką i odstawiam na 2–3 godziny, by wyrosło.

Krok 6. Przerzucam szybkim ruchem chleb na blaszkę, nacinam i szybko stawiam do nagrzanego do 230°C piekarnika. Piekę ok. 25–30 minut. Jeśli boicie się, że chleb Wam się rozejdzie na boki, to zamiast na blaszkę, wrzućcie go do foremki keksowej. Po upieczeniu smaruję wodą, a kroję po wystudzeniu. Smacznego. :)

Chleb pszenny na zakwasie
Chleb pszenny na zakwasie z orzechami
11 sierpnia 2010 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.