Chałka

Chałka jest wyjątkowym obiektem pożądania w mojej kuchni. Poprzednio pokazywałam, jak zrobić chałkę z kruszonką, tym razem troszkę inny przepis na równie pyszną chałkę. Ja posypuję ją sezamem, co dodaje słodyczy i pięknie wygląda.

Chałka jest jednym z naszych ulubionych chlebków, na pewno będzie gościć na naszym stole jeszcze nie raz. Zajadamy się nią bez umiaru. Taka z sezamem pasuje mi do wszystkiego, począwszy od białego sera, a na wędlinie kończąc.

Dodam jeszcze, że tym razem pokazuję też, jak zapleść chałkę z 5 wałeczków.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Drożdże rozrabiam z cukrem w szklaneczce i odstawiam, aż uzyskają płynną konsystencję. Pozostałe składniki (mąkę, masło - najlepiej miękkie, mleko, wodę i jajko) dodaję do miski. Dodaję też drożdże, jak już staną się płynne.

Krok 2. Składniki mieszam, a następnie wyrabiam na blacie, aż ciasto będzie gładkie i miękkie. Wtedy wkładam ciasto do miski i odstawiam pod przykryciem na 1 h do wyrastania. [na zdjęciu ciasto na chałkę przed wyrastaniem]

Krok 3. [na zdjęciu ciasto na chałkę po 1 h rośnięcia].

Krok 4. Ciasto wyjmuję z miski, formuję gruby wałek i dzielę na 5 części.

Krok 5. Z każdej części formuję wałeczek. Przed zaplataniem dobrze jest każdy wałeczek delikatnie(!) oprószyć mąką (ładniej zachowa się kształt warkoczy).

Krok 6. Wałeczki łączę na górze, a następnie plotę chałkę czyli: Zewnętrzny wałek przekładam w stronę środka przez dwa wałeczki sąsiadujące, potem z drugiej strony zewnętrzny znowu przez dwa. I tak do końca. Proste podsumowanie: Zawsze zewnętrzny (raz lewy, raz prawy) przez dwa sąsiadujące wałeczki.

Krok 7. Końce podwijam i odstawiam pod ściereczką na jeszcze 20 minut, aby podrosła. [na zdjęciu chałka już po wyrastaniu kolejne 20 minut]

Krok 8. Teraz chałkę smaruję rozkłóconym jajkiem i posypuję sezamem. Wstawiam do nagrzanego do 180°C piekarnika na 30 minut.

12 października 2009 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.