Chałka z rodzynkami

Bardzo lubię chałkę. To chyba jeden z moich ulubionych rodzajów pieczywa. Troszkę na granicy ciasta, ale traktuję to jako atut. Tym razem zrobiłam chałkę z rodzynkami i nutą kardamonu, dzięki temu jest bardziej świąteczna. Może robić za pieczywo na śniadanie, ale jak dodacie więcej cukru, to będzie świetnym ciastem drożdżowym na świątecznym stole.

Chałka z rodzynkami jest miękka, puszysta i pyszna. Tym razem zaplotłam ją z sześciu wałeczków w jeden warkocz, wyszła super. Jeśli chcecie, możecie po zapleceniu włożyć ją do foremki keksowej. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Drożdże rozpuszczam w wodzie z cukrem.

Krok 2. Wszystkie składniki mieszam w misce, a następnie przekładam na blat i zagniatam około 10 minut, aż ciasto będzie elastyczne. Wtedy smaruję olejem i wkładam do miski. Przykrywam i odstawiam do wyrastania na 1 godzinę.

Krok 3. Podczas wyrastania po około 30 minutach uderzam ciasto, aby je odgazować (nigdzie nie będzie nienaturalnych pęcherzyków).

Krok 4. Wyrośnięte ciasto dzielę na 6 części.

Krok 5. Formuję wałeczki. Zlepiam je u góry, biorę zawsze zewnętrzny wałeczek, przekładam go przez 3 obok i tak do końca.

Krok 6. Odstawiam do wyrośnięcia na godzinę.

Krok 7. Smaruję rozkłóconym jajkiem i posypuję np. makiem. Wstawiam do nagrzanego do 200°C piekarnika i piekę 25 minut. Gotowe.

Chałka z rodzynkami i kardamonem
Chałka z rodzynkami i kardamonem
11 grudnia 2010 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.