Chałka z kruszonką

Miałam ogromną ochotę na chałkę. Ta ze sklepu nie smakuje jednak jak taka z moich dziecięcych lat. Wtedy Mama kupowała chałkę i po drodze zjadałyśmy jej wierzchnie warkocze – te najbardziej oprószone kruszonką. Jakie to pyszne było! Taka chałka po dotarciu do domu była już całkiem „goła” i o połowę niższa i krótsza. :)

Teraz w sklepach są suche chałki. Tym bardziej zachęcam Was do upieczenia pysznej chałki z kruszonką. Takiej najlepszej na świecie, prawdziwej chałki, z wielkimi, słodkimi warkoczami, miękkiej w środku, ze złocistą skórką na wierzchu.

Taką chałkę możecie podać z miodem lub powidłami śliwkowymi. Jest rewelacyjna i naprawdę (uprzedzam) duża. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Przygotowuję składniki na chałkę. Do szklanki wrzucam drożdże, zasypuję cukrem i mlekiem. Mieszam. Odstawiam, by "się ruszyło".

Krok 2. W rondelku rozpuszczam masło lub margarynę.

Krok 3. Do miski wsypuję mąkę i dodaję rozczyn z drożdży. Potem wlewam przestudzone masło,wbijam jajko (odrobinę – łyżeczkę – rozbełtanego jajka zostawiam na spodeczku, by na końcu posmarować chałkę), a także wlewam wodę.

Krok 4. Ciasto wyrabiam na stolnicy, ewentualnie podsypując mąką. Nie może być zbyt suche, ani zbyt mokre. Nie może kleić się do rąk. Powinno być takie, że jak podzielę na dwie części i położę jedną na drugiej, to lekko przywrą do siebie, ale nie połączą się w jedną kulę.

Krok 5. Odstawiam ciasto w misce pod ściereczką do wyrośnięcia przez 1 godzinę.

Krok 6. Ciasto dzielę na 4 wałeczki. Łączę ich końce na górze. Biorę wałek zewnętrzny prawy i przekładam go przez dwa sąsiadujące wałki po lewej. Potem biorę zewnętrzny wałek z drugiej strony i znowu przez dwa sąsiadujące. Zawsze zewnętrzny przekładam przez dwóch sąsiadów. Na koniec podwijam końcówki na spód chałki. Odstawiam na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, aby jeszcze trochę podrosła, na ok. 20 minut.

Krok 7. Smaruję chałkę rozbełtanym jajkiem i sypię kruszonką. A kruszonkę robi się tak: rozpuszczam masło, dodaję mąkę i cukier. Formuję kulkę i kruszę w okruszki nad chałką. Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180°C na 27-30 minut.

Chałka z kruszonką
Chałka z kruszonką
27 sierpnia 2009 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.