Chałka dyniowa

Pyszna, domowa chałka dyniowa o pięknym żółto-pomarańczowym kolorze. Miękka, wilgotna, delikatna. Chałka dyniowa z tego przepisu wychodzi spora, ale nie martwcie się – znika szybko. Smakuje cudownie ze szklanką mleka lub posmarowana masłem i miodem.

Przygotowanie takiej chałki z dynią nie sprawi wam problemu, nie obawiajcie się dodać puree dyniowego do ciasta, poza barwą i lekko orzechowym, słodkim posmakiem, dodaje też wilgotności, a chałka dłużej trzyma świeżość. U nas rozeszła się, jak ciepłe bułeczki :)

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Drożdże instant wystarczy dosypać do mąki, a drożdże świeże jeśli takich używacie dodajcie do mleka i dopiero wymieszane wlejcie do pozostałych składników. Wszystkie składniki razem z puree z dyni umieszczam w misce i mieszam.

Krok 2. Przekładam na blat i wyrabiam starając się podsypywać mąką tylko tyle by nie kleiło się do dłoni. Im dłużej wyrabiane tym lepiej. Wkładam ciasto do miski i odstawiam na przynajmniej 1 godzinę aż zwiększy objętość.

Krok 3. Dzielę na 8 w miarę równych części i formuję 8 długich wałków.

Krok 4. Biorę 5 wałków i plotę. Zawsze zewnętrzny wałek kładę przez dwa do środka. Raz lewy, raz z prawej strony. Za to z trzech pozostałych wałków zaplatam zwykły warkocz.

Krok 5. Warkocz układam na splecionej chałce i odstawiam na ok. 40 minut by podrosła.

Krok 6. Wtedy smaruję rozkłóconym jajkiem i piekę ok. 25-30 minut w nagrzanym do 180C piekarniku.

Domowa chałka dyniowa
Domowa chałka dyniowa
Domowa chałka dyniowa
Domowa chałka dyniowa
Domowa chałka dyniowa
Domowa chałka dyniowa, z masłem i miodem, mniam!
25 września 2016 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.