Chablis

Pisaliśmy już o czerwonych winach z Burgundii (AOC Bourgogne) ze szczepu Pinot noir, zwanych potocznie burgundami, które przyjemnie się pije dzięki temu, że nie są zbyt cierpkie. Jednak Burgundia słynie także z win białych, wytwarzanych ze szczepu Chardonnay. A wśród nich królem jest Chablis. Chablis to niewielka miejscowość położona w centralnej Francji (a zarazem nazwa apelacji Chablis AOC) i to właśnie w jej okolicach produkuje się białe wina o tej samej nazwie.

Dzięki odpowiedniej glebie i ostrzejszym niż na południu warunkom atmosferycznym, owoce ze szczepu Chardonnay dają tutaj wyśmienite białe wino o charakterystycznym mineralnym posmaku. Wino nie jest aż tak owocowe jak typowy Chardonnay, ale jest bardzo dobre do picia. W praktyce cała sztuka z kupowaniem Chablis sprowadza się do rozszyfrowania oznaczeń na etykiecie.

Chablis Grand Cru

Najdroższe są wina, które wyprodukowano w jednej z siedmiu winnic zlokalizowanych na zboczu tuż obok Chablis. Są one znane z nazwy, a prawdziwi eksperci potrafią podobno nawet wskazać różnice pomiędzy produkowanymi przez nie winami. Są to Bougros, Les Preuses, Vaudesir, Grenouilles, Valmur, Les Clos i Blanchot. Wina tam wyprodukowane mają oznaczenie Grand Cru. Razem odpowiadają one zaledwie za 3 procent rocznej produkcji wina Chablis.

Chablis Premier Cru

W przypadku win Chalbis Premier Cru można się też spotkać z pisownią Chablis 1er Cru. Są to wina sklasyfikowane o poziom niżej niż Chablis Grand Cru. Są one produkowane przez kilkadziesiąt innych winnic zlokalizowanych wokół Chablis – takie wina niekoniecznie muszą być podpisane nazwą konkretnej winnicy, ale samo oznaczenie Premier Cru stanowi gwarancję jakości, bo takie wina też muszą być produkowane w konkretny sposób.

My piliśmy Emile Durand Chablis 1er Cru 2010, które doskonale komponowało się z krewetkami z makaronem.

  • Wino: Emile Durand Chablis 1er Cru 2010
  • Szczep: Chardonnay
  • Kraj: Francja
  • Region: Burgundia (AOC Bourgogne), a dokładnie Chablis (AOC Chablis)
  • Rodzaj: białe wytrawne
  • Cena: 49 zł

Petit Chablis

Te wina sklasyfikowane są najniżej. Co ciekawe, także ich produkcja odbywa się na najniższych wysokościach, bo poniżej zboczy, na których działają winnice produkujące wina Chablis Premier Cru i Chablis Grand Cru. Inne warunki atmosferyczne (np. mniejsza ekspozycja na słońce, a także inna gleba, co w przypadku Chablis ma fundmanetlne znaczenie) przekładają się na odmienny smak otrzymywanego wina. W praktyce, niedrogie wina Petit Chablis są głównie produkowane na rynek francuski jako niedrogie wina stołowe, dlatego w Polsce o wiele łatwiej jest dostać w rozsądnej cenie Chablis Premier Cru.

12 czerwca 2012 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.