Bułka wąż

Bułka wąż to idealny pomysł na spotkanie w gronie znajomych czy rodziny, a także na różnego rodzaju kinderbale. Zarówno dzieci, jak i dorośli, będą oczarowani takimi kanapkami w formie węża. Bo bułka wąż to jednocześnie kanapki, takie na jeden kęs. Zamiast przygotowywać małe tartinki czy inne przysmaki typu finger food, to możecie przygotować bułkę węża. Po pierwsze smaczna, a po drugie na pewno stanie się tematem spotkania.

Pomysł na uformowanie bułki na kształt węża podpatrzyłam kiedyś na rosyjskojęzycznym forum, wybrałam do tego moje niezawodne drożdżowe ciasto, które łatwo się zagniata i po upieczeniu jest puszyste. Myślę, że tak samo jak drożdżówki żółwiki czy choinka świąteczna z chleba, i wąż chlebowy zagości na Waszych stołach i stanie się przebojem, polecam. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Do miski wrzucam wszystkie składniki ciasta drożdżowego i wyrabiam.

Krok 2. Wyrobione gładkie ciasto wkładam do miski i zostawiam do wyrastania na 1–1,5 godziny, aż zwiększy objętość.

Krok 3. Wyrośnięte ciasto wyjmuję z miski.

Krok 4. Dzielę na około 20–25 kawałków.

Krok 5. Formuję kulki, najłatwiej jest każdy kawałek lekko rozpłaszczyć, a potem jego brzegi zebrać do środka, w ten sposób napniecie brzuszek małych bułeczek i kulki będą kształtne. Zostawiam do wyrastania na 40–55 minut.

Krok 6. Podrośniętego węża chlebowego wkładam do nagrzanego do 190°C piekarnika i piekę ok. 15–20 minut, aż się zrumieni. Prócz chleba wkładam też żaroodporną miseczkę z wodą – skórka będzie bardziej miękka.

Krok 7. Kroję szynkę, ser, pomidorki.

Krok 8. Dorabiam wężowi języczek z chili, oczy z pieprzu. Na każdej kulce kładę ser lub wędlinę, na to pomidorka i spinam wykałaczką. Smacznego. :)

Bułka wąż czyli pomysł na małe kanapki
Bułka wąż, czyli pomysł na małe kanapki
Pomysł na podanie małych kanapek
Pomysł na podanie małych kanapek
19 listopada 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.