Bułka drzewko szczęścia z wróżbą

Uwielbiam piec bułki i chleby w wymyślnych kształtach, to niewielki wysiłek, a takie pieczywo zawsze szybciej znika ze stołu. Po bułce wąż proponuję coś na słodko, z nadzieniem – bułkę drzewko szczęścia z wróżbą. Z wróżbą szczęśliwą i słodką. Do nadziania małych bułkowych kulek, z których zrobiłam drzewo, wybrałam mak, czekoladę i dżem. Wszystkie słodkie i smaczne.

Ciasto drożdżowe na bułkę drzewko szczęścia jest bardzo łatwe przy zagniataniu, zaś po upieczeniu dostaniecie miękkie, puszyste bułeczki. Jeśli jedliście mój ulubiony, miękki chleb daktylowy, to wiecie, o czym mówię, a jeśli nie, to musicie spróbować i chleba, i dzisiejszej bułki.

Bułkę drzewko szczęścia możecie nadziać również wytrawnym farszem – pieczarkami, kapustą z grzybami czy kaszą gryczaną. Jeśli chcecie przygotować takie coś na święta, to zerknijcie na bułkę choinkę. Gorąco zachęcam Was do takich wypieków i czekam na Wasze drzewka. :) Smacznego.

Wróżby proponowane:

  • mak – Twój rok będzie bogaty
  • czekolada – Twój rok będzie zakochany
  • dżem – Twój rok będzie pełen miłych wydarzeń

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Wszystkie składniki wrzucam do miski. Drożdże suche nie wymagają rozpuszczania, drożdże świeże wcześniej rozpuszczam w wodzie i dopiero dodaję.

Krok 2. Wszystko mieszam, a potem zagniatam, aż ciasto będzie elastyczne.

Krok 3. Wkładam ciasto na 1 godzinę wyrastania, aż powiększy objętość.

Krok 4. Dzielę na około 20 kawałków. Z jednego kawałka formuję pień (na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia). A z pozostałych kulki. Do każdej kulki wkładam czekoladę, nadzienie makowe albo dżem, ściągam brzegi do środka i mam w ten sposób ładną kulkę.

Krok 5. Takie kulki układam na papierze, mają się ledwo tylko ze sobą stykać, one podrosną i wtedy mocniej się złączą.

Krok 6. Zostawiam na ok. 40–50 minut, by podrosły.

Krok 7. Wstawiam do nagrzanego do 200°C piekarnika i piekę ok. 15–25 minut, aż wyraźnie się zrumienią. Do piekarnika wkładam też naczynie żaroodporne z wodą, dzięki temu skórka będzie bardziej miękka. Smacznego.

Drzewko szczęścia przepis
Drzewko szczęścia – jadalna bułka
Drzewko szczęśćia przed zjedzeniem :)
Drzewko szczęścia przed zjedzeniem :)
22 listopada 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.