Bulion. Wywar warzywny i mięsny

Jeśli w przepisie widzicie „dodaj bulion” lub „dodaj wywar warzywny lub mięsny”, to zamiast przygotowywać taki z kostki lub podpierać się gotowymi, lepiej zrobić go samemu. Wywar można też zrobić na zapas i zamrozić. Każda zupa przygotowana na domowym wywarze jest o wiele smaczniejsza. :)

Przygotowanie prostego warzywnego wywaru zajmie Wam góra 30 minut, z czego tylko pięć to będzie krojenie. Warto, bo jest nie tylko zdrowszy, ale i smaczniejszy.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Wlewam do garnka wodę i wkładam mięso (możecie to pominąć, jeśli robicie wywar warzywny). Gotuję, aż będzie miękkie, na małym ogniu, wtedy przy pomocy sitka zdejmuję szumowinę, czyli kłaczki. Warzywa kroję na mniejsze części, dla zaostrzenia smaku i ładnego kolorytu możecie dodać cebulę. Doprawiam i gotuję, aż warzywa będą miękkie. Możecie odcedzić warzywa i mieć klarowny wywar, albo wykorzystać je do zupy. Wywar można zamrozić, przelewając do pojemników plastikowych.

Buliony i wywary

To jeden z ważniejszych składników niejednego dania, sosu czy zupy. Zamiast korzystać z gotowych z kostki, możecie zrobić samodzielnie wywar. Warto zrobić większą ilość, a nadmiar zamrozić. Bulion możecie też przygotować w wersji skondensowanej, zajmie mniej miejsca i będzie bardziej esencjonalny.

A taki domowy bulion zamrożony w kostce możecie śmiało dodawać w każdej chwili do wszelkich dań.

Bulion warzywny, mięsny, rybny

Możecie przygotować bulion na bazie samych warzyw (jego przygotowanie jest najkrótsze), ale również na bazie mięs czy ryb. Tak samo grzyby są dobrą bazą bulionów. Gotowy wywar możecie wykorzystać tego samego dnia lub w przeciągu kilku dni (przechowywany w lodówce). Alternatywą jest wspomniane mrożenie.
Aby zamrozić wywar, trzeba przelać do pojemnika albo jeszcze lepiej – plastikowego woreczka. Taki wywar możecie przechowywać około 2 miesięcy. Jedynie w przypadku wywarów rybnych najlepiej wykorzystać je zaraz po zrobieniu.

Smak wywaru to przede wszystkim warzywa i przyprawy. Klasyczny wywar dobrze przygotować w oparciu o podstawowe przyprawy, a potem wedle uznania doprawić już gotowe danie. Mocniejszego smaku nadaje również cebula, ją też możecie dodać do wywaru prócz włoszczyzny. Cebula może być surowa lub opalona nad palnikiem (wystarczy ją opalić nad palnikiem, aż jej skórka będzie ciemna).

Bulion skoncentrowany

Jeśli chcecie, by bulion miał silniejszy smak i aromat, a jednocześnie zajmował mniej miejsce w zamrażarce, to po ugotowaniu i wyjęciu warzyw trzeba go odparować na małym ogniu, aż zmniejszy swoją objętość 4–5-krotnie. Po wystudzeniu bulion nabierze galaretowatej konsystencji. Można go zamrozić. Polecam mrozić w niewielkich porcjach, bo wystarczą 2–3 łyżki na zupę.

Przygotowanie wywaru

Szczegóły podałam poniżej, jednak najważniejsza zasada to taka, jak w przypadku rosołu: wywar gotujemy wolno. Wywar mięsny to nawet trzy godziny gotowania. W przypadku wywaru warzywnego ten czas to około 30 minut, a rybnego ok. 40. Po zagotowaniu mięsa z wierzchu warto zebrać szumowinę (czyli kłaczki), najlepiej zrobić to przy pomocy małego sitka.

Ugotowany należy odcedzić.

19 lutego 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.