Bułeczki w kształcie choinki

Pycha! Bułeczki w kształcie choinki, idealne na śniadanie, troszkę przypominające moje ulubione puszyste, a troszkę obwarzanki (te miękkie). Ciasto drożdżowe zrobiłam szybko, jest dość klasyczne, za to kształt całkiem świąteczny. Każdą bułeczkę udekorowałam kminkiem, makiem i siemieniem lnianym, a na łodyżce związałam kokardę.

Takie świąteczne bułeczki to świetna ozdoba na stole, a w dodatku całkowicie jadalna i niesamowicie smaczna. :) Polecam Wam gorąco, jestem pewna, że nikomu nie sprawią te bułki kłopotu, a na pewno zaskoczycie gości. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Drożdże rozpuszczam w wodzie z cukrem.

Krok 2. Dodaję drożdże do pozostałych składników i mieszam. A potem przekładam na blat i zagniatam. Ciasto powinno być dość wilgotne, ale powinno odchodzić od dłoni.

Krok 3. Smaruję olejem i wkładam do miski na około 1 godzinę, aż zwiększy swoją objętość.

Krok 4. Wyciągam z miski i dzielę na 11 części, ta jedenasta może być mniejsza.

Krok 5. Formuję kulki (najłatwiej formować, jak sakiewkę, wtedy napina się brzuszek kulki i jest ładna) i układam na papierze w odstępach 1–2 cm. Na dole z jedenastej formuję wałeczek. Odstawiam do wyrastania na ok. godzinę, a nawet krócej.

Krok 6. Oto wyrośnięte bułki – łączą się, tworząc choinkę. :) Smaruję białkiem lub ewentualnie rozkłóconym jajem.

Krok 7. Z kminku, maku i siemienia lnianego tworzę wzory gwiazdek. Wstawiam do nagrzanego do 200°C piekarnika i piekę ok. 17–20 minut (aż będą rumiane, trzeba zajrzeć i zobaczyć, czy już jest rumiana). Gotowe. :)

Bułki jak choinka
Bułki jak choinka
22 grudnia 2010 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.