Bułeczki drożdżowe z makiem

To miłość od pierwszego kęsa! Słodkie bułeczki drożdżowe z makiem zrobiłam tak do podjadania, a teraz zastanawiam się poważnie, czy nie powinny zastąpić makowych wypieków na wigilijnym stole – serio! A przynajmniej powinny się na nim pojawić. Są pyszne, pełne makowego nadzienia, słodkie (chociaż lukier cytrynowy troszkę równoważy smaki) i proste do zrobienia.

Zrobiłam je na bazie moich puszystych bułeczek i wyszło pysznie! Bułeczki drożdżowe z makiem są puszyste, mięciutkie (oj, pysznie mięciutkie) i nadziane makiem po brzegi. A prócz maku, w makowej masie są rodzynki, papaja, orzechy, miód…. mmm… polecam wszystkim.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Mak zalewam 200 ml wrzątku i odstawiam.

Krok 2. Mieszam wszystkie składniki ciasta i wyrabiam gładką kulę.

Krok 3. Umieszczam kulę ciasta w misce, przykrywam i odstawiam w ciepłej miejsce, by wyrosło.

Krok 4. Czas na nadzienie. Mak mielę dwukrotnie w maszynce. Białko ubijam na sztywno. Do maku dodaję wszystkie składniki nadzienia i mieszam z ubitą na sztywno pianą.

Krok 5. Ciasto wyrosło w tym czasie, więc wyjmuję z miski, chwilę zagniatam. Dzielę na 12 części (tyle bułeczek).

Krok 6. Każdą część rozpłaszczam na kształt podobny do koła. Układam na środku dużo makowej masy.

Krok 7. Ściągam brzegi i zlepiam, tak jakbym chciała uformować sakiewkę, tyle że zlepiam ogonki. I tym zlepieniem układam do spodu i lekko spłaszczam dłonią (na filmiku pokazałam to dokładnie).

Krok 8. Układam na papierze na 30 minut, by podrosły (oczywiście, przykrywam je ściereczką, by nie obeschły). Następnie wstawiam do piekarnika nastawionego na 190°C na 15 minut. Jak wystygną, kręcę lukier – sypię cukier puder, dodaję sok z cytryny i mieszam mikserem, aż osiągnę gładką, gęstą (o konsystencji gęstej śmietany) masę. Polewam bułeczki i zostawiam, aby zastygł.

Bułeczki z makiem
Bułeczki z makiem
24 listopada 2009 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.