Bułeczka – kok chałkowy

Do chałki mam wielką słabość. Tym razem nie tyle chałka, co słodka bułka z rodzynkami, zapleciona w kok. W smaku przypomina chałkę, a rodzynki dodają słodyczy.

Taka lekko słodka bułka jest idealna na śniadanie. Mięciutka, puszysta, a przede wszystkim smaczna. A jeśli macie ochotę na bardziej wytrawne smaki, to polecam chleb na zakwasie. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Drożdże rozrabiam z cukrem, aż zrobią się płynne. Do miski wsypuje mąkę, dodaję rozrobione drożdże, masło, sól, wodę i jajko.

Krok 2. Wyrabiam na gładkie ciasto, a następnie wkładam do miski na 1 h, by wyrosło. [po lewej przed wyrastaniem, po prawej po 1 h wyrastania].

Krok 3. Ciasto wyjmuję z miski i formuję 3 wałeczki (bo chcę zrobić 3 bułki). Wałeczki powinny mieć około 45 -55 cm. Im dłuższe, tym lepiej.

Krok 4. Wałek lekko (!) oprószam mąką, dzięki temu lepiej będzie widać kształt koczka. Następnie wałek zginam na pół i zakręcam. Następnie tworzę zawijasek-koczek. Zaczynam od zewnętrznej strony i kręcę takiego ślimaka do środka.

Krok 5. Przykrywam ściereczką, aby podrosło. Czas około 20 minut.

Krok 6. Smaruję rozkłóconym jajkiem, wciskam rodzynki i wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180C. Piekę 25 minut.

Kok chałkowy
Kok chałkowy
6 października 2009 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.