Bûche de Noël

Przepis na Bûche de Noël, czyli roladę w kształcie pieńka, a dokładniej bożonarodzeniowego polana. Francuski przepis jest na roladę biszkoptową z kremem maślanym, ja dzisiaj proponuję wam delikatniejszy krem na bazie bitej śmietanki. Jednak wariacji jest sporo, tak samo jak motywów dekoracji.

Tym razem pokusiłam się o roladę imitującą pień brzozy, rok i dwa lata temu robiłam bardziej klasyczną przypominającą sosnę z dodatkowymi bezowymi grzybkami (swoją drogą bardzo polecam je zrobić). Za każdym razem wygląda fajnie, więc na święta koniecznie spróbujcie.

W przepisie wykorzystałam mój niezawodny biszkopt do rolad, sprawdzony przez setki z was, więc śmiało róbcie :)

We Francji Bûche de Noël spożywane jest przede wszystkim po Pasterce, a sama tradycja wzięła się od palenia pieńka w święta w piecu, jednak ten pieniek polewano m.in. winem. Potem samo palenie zanikło, ale w to miejsce (w wielkim skrócie) pojawiło się ciasto imitujące właśnie owo polano.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Białka oddzielam od żółtek i ubijam na sztywną pianę dodając cukier. Dodaję żółtka, mąkę, wodę i kakao i delikatnie mieszam.

Krok 2. Przekładam do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Piekę w 200C przez 17 minut. Po upieczeniu roluję w ściereczkę gorącą roladę (!) nadając jej formę.

Krok 3. Śmietankę z cukrem ubijam na sztywno. Dodaję żelatynę i mieszam.

Krok 4. Delikatnie rozwijam ciasto, nakładam krem i roluję.

Krok 5. Odcinam kawałek, dokładam z boku i smaruję z wierzchu. Dekoruję barwnikiem, potem widelcem nadaję "korę". I gotowe. Najlepsze po schłodzeniu. Smacznego.

Buche de Noel
Buche de Noel
Buche de Noel
Buche de Noel
22 grudnia 2015 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.