Błonnikowy chlebek z warzyw

Zdrowy zamiennik pieczywa: błonnikowy chlebek z warzyw. W dodatku bez orzechów, bez mąki, bez mleka, bez jajek. Dość długo dopracowywałam proporcje by wyszły smaczne kromki. Wiadomo, że nie jest to chleb pszenny, ale gdy je się na kanapkach to jest czaderski. Konsystencją przypomina pumpernikiel, no tylko, że z warzyw :)

Choć jeszcze lepszy jest drugi: chleb warzywny z kalafiora. Spróbujcie obydwu. Dzisiejszy wykorzystuje miąższ z sokowirówki, który bogaty jest w błonnik. Dzięki temu mamy zdrowe „pieczywo” i przy okazji nic nam się nie marnuje.

Z takiego chlebka możecie zrobić klasyczne kanapki w zależności od tego co lubicie jeść. Czy to twarożek, pasta z ciecierzycy. Ja zrobiłam pastę paprykową, aby całość była zgodna z dietą warzywno-owocową.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Startą marchewkę (lub resztki z sokowirówki) mieszam z upieczoną dynią (piekę ją wcześniej w 180C przez 30 minut i dopiero wtedy obieram i blenduję). Dynię wcześniej blenduję na papkę. Dodaję przyprawy.

Krok 2. Wykładam na papier do pieczenia i szpatułką lub wałkiem równam.

Krok 3. Dzielę na kromki i robię odstępy między nimi - szybciej wyschną.

Krok 4. Ustawiam temperaturę na 110C, a czas na niecałe 2 godziny, co 30 minut ostrożnie obracam kromki na drugą stronę. Gotowe. W środku są lekko miękkie, można je wziąć w rękę, trzymają formę. Jeśli wcześniej to spełniają to możliwe, że wystarczy np. 1:45.

Chlebek warzywny
Chlebek warzywny
Chlebek warzywny
Chlebek warzywny
6 września 2016 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.