Bigos wegetariański

Pyszny, aromatyczny bigos wegetariański, tak, tak, bigos bez mięsa! Myślisz, ale jak to, bez mięsa? Bigos?Faktycznie w tradycyjnej kuchni polskiej większość bigosów to bigosy mięsne, pełne dodatków różnego rodzaju mięsiwa. Bigos hultajski, bigos myśliwski, nawet bigos z rakami. Wszystkie mięsne. A jednak pojawiały się bigosy wegetariańskie, uznawane zazwyczaj za te tańsze.

Chciałam Ci pokazać bigos wegetariański, który zachwyci nawet mięsożercę. Aromatyczny, pełen smaków i aromatów. Jak to bigos wymaga gotowania, odgrzewania, chłodzenia. Wtedy jest najlepszy. Możesz go doprawić kieliszkiem wódki czy winem, aby dodać mu smaku. I przynajmniej w domu mojego męża bigos dość długo był właśnie w ten sposób podkręcany. Zresztą do tej pory wspominany jest jako najlepszy bigos.

A co z bigosem wegetariańskim? Są tu grzyby, suszone owoce, jest cudowny dymny aromat, no i kapusta. Pół na pół, tak jak lubię najbardziej. Spróbuj i daj znać jak smakowało :)

Bigos wegetariański
Bigos wegetariański

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Kapustę siekam drobno. Kapustę kiszoną również siekam na mniejsze kawałki. Grzyby moczę (najlepiej je nastawić kilka godzin wcześniej).

Krok 2. Na oleju smażę posiekaną cebulę. Dorzucam czosnek. Dodaję część kapusty, chwilę przesmażam, dodaję resztę kapusty oraz starte na tarce jabłko, zalewam wodą, dodaję przyprawy. Wody powinno być tyle by zakrywała kapustę. Duszę na niewielkim ogniu co jakiś czas mieszając.

Krok 3. Gdy kapusta zacznie robić się miękka to dorzucam pokrojone grzyby, pokrojone śliwki, wlewam wódkę (ew. wino). Mieszam i zostawiam na małym ogniu. Warto wyłączyć bigos, odstawić by przestygł i znowu zagotować. Bigos musi być aromatyczny, sprawdź na smak.

Bigos wegetariański
Bigos wegetariański
Bigos wegetariański
Bigos wegetariański
25 października 2016 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.