Wiele osób uważa, że wina czerwone to wina klasyczne. Jeżeli jednak w Waszej kuchni rzadko goszczą czerwone mięso lub mocne czekoladowe desery, a zamiast tego często przyrządzacie kurczaka i wypieki, to może okazać się, że to właśnie po białe wino będziecie sięgać się częściej. Białe wina są równie różnorodne i ciekawe w smaku, co czerwone, dlatego zdecydowanie warto przyjrzeć im się bliżej.
Białe wino
Rodzaje białego wina
Wino białe może być wytrawne, słodkie, jak również półwytrawne czy półsłodkie itd. I chociaż często kojarzy się z winem deserowym, to wbrew pozorom łatwiej w sklepie o szeroki wybór win białych wytrawnych, niż tych słodkich.
Swój jasny odcień wino białe zawdzięcza procesowi przygotowywania. Nie jest ono wytwarzane wyłącznie z białych winogron (królem wśród jasnych szczepów jest Chardonnay), jak najbardziej używa się także ciemnych winogron (wystarczy wymienić chociażby niesamowicie aromatycznego Gewurztraminera). To, że wino nie zyskuje czerwonej barwy, wynika z tego, że do fermentacji w kadziach przeznacza się jedynie bezbarwny moszcz winogron. Producenci białych win bardzo dbają o to, aby nie zanieczyścić czystego moszczu w trakcie jego tłoczenia, np. nieumyślnie pozostawiając skórki winogron, które mogłyby zabarwić wino.
Pomija się obowiązkowy dla czerwonego wina proces maceracji. W dużym uproszczeniu polega on na tym, że winogrona są lekko zgniatane, a następnie trzymane w odpowiedniej temperaturze. Dzięki temu, wyciśnięty sok z winogron może przejść kolorem i aromatem ze skórek, szypułek i pestek. Jeżeli już ktoś stosuje macerację podczas produkcji białego wina, to tylko na krótką chwilę (liczoną w godzinach, a nie dniach).
Do czego pasuje białe wino
Białe wina są świetnymi towarzyszami białych mięs (czyli przede wszystkim kurczaka oraz indyka), ryb i owoców morza, deserów i drożdżowych wypieków. A także wszelkiego rodzaju sałatek i makaronów z warzywami, a także słabszych serów. Innymi słowy, tych lżejszych posiłków. To najbardziej naturalne połączenia. Są jednak białe wina o bardziej słodko-ostrym aromacie (jak Gewurztraminer czy Riesling), które doskonale komponują się z mocnymi w smaku daniami kuchni azjatyckiej lub meksykańskiej. Wreszcie białe wina musujące to obowiązkowy element każdego toastu. O winach musujących piszemy w oddzielnym artykule.
Jakie białe wino kupić
Na początek warto zapamiętać kilka najważniejszych białych win. Pierwsze to Chardonnay, najbardziej chyba popularne białe wino – ten gatunek winogron uprawia się niemal na całym świecie. W jego przypadku istnieje największa szansa na to, że kupi się wino zrównoważone, ani za słodkie, ani za ostre – w zależności od producenta będzie to wino o bardziej owocowym lub beczkowym aromacie. Od tego wina warto zacząć, aby mieć punkt odniesienia.
Drugie warte poznania białe wino to Riesling. Mawia się, że Riesling pasuje do wszystkiego i jest w tym sporo prawdy. Kupno Rieslinga to także świetna okazja do zapoznania się z niemieckimi tradycjami winiarskimi, bowiem te wina są produkowane głównie na granicy francusko-niemieckiej. Wytrawny lub półwytrawny Riesling jako jedno z nielicznych win sprawdzi się przy daniach z kuchni tajskiej.
Trzecie to Muscat, szczególnie w wydaniu słodkim. Te wina również pochodzą z wielu regionów, dlatego często występują małe różnice w nazewnictwie, ale słodki Muscat to zawsze doskonałe uzupełnienie deserów. Jego owocowy aromat jest niezapomniany.
Jest jeszcze jedno wino białe, które trzeba koniecznie poznać, szczególnie w związku ze zbliżającym się latem. To portugalskie Vinho Verde, niesamowicie świeże wino o owocowym aromacie, które można podać do obiadu lub sączyć wieczorami na tarasie. To wino to portugalski hit eksportowy (całkiem zresztą zasłużenie!) – poznacie je po niebieskawej butelce i niewysokiej cenie.
PS: Zobaczcie też naszą relację z Lizbony – butelka po Vinho Verde świetnie sprawdza się jako wałek. :)
Macie swoje ulubione białe wina? Podzielcie się informacją. :)
*Przedstawione wina kupiliśmy w Makro. Za realizację i fachową pomoc dziękujemy Makro Cash & Carry.