Białe pierogi z wiśniami

Białe pierogi nie są zrobione z klasycznego ciasta (jak na przykład pierogi z jagodami). Postanowiłam troszkę poeksperymentować i użyłam nie tylko mąki pszennej, ale też mąki ziemniaczanej. Ciasto było bardzo miłe w dotyku, ładnie się sklejało, tylko nie można go za bardzo naciągać. A smak? Pycha.

Idealnie pasuje do wiśni, mniej słodkawy, bardzo, bardzo dobra kompozycja. Dzisiaj na obiad były właśnie takie białe pierogi z wiśniami. My jedliśmy je polane gęstą śmietaną i posypane cukrem, ale można też inaczej je podać.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Dryluję wiśnie, czyli dokładnie pozbawiam je pestek.

Krok 2. Mieszam mąkę ziemniaczaną z pszenną i powoli dodaję wrzątku. Zagniatam. Mąka ziemniaczana wchłonie więcej wody, dlatego dolewam. Ciasto nie może być zbyt suche, a jednocześnie nie może się kleić do wałka. Wycinam kółka szklanką.

Krok 3. Na każde kółeczko kładę kilka wisienek, dodaję pół łyżeczki cukru (ja wolę słodsze, ale nie jest to konieczne). Zlepiam brzegi, a następnie zagniatam je widelcem w ładny wzorek.

Krok 4. Ulepione wrzucam partiami do osolonego wrzątku i czekam aż wypłyną na wierzch (a nie będą pływać przy dnie). Czasem zamieszam, by nie okazało się, że któryś pierożek się przykleił.

Białe pierogi z wiśniami
Białe pierogi z wiśniami
30 lipca 2009 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.