Bajgle

Bajgle to takie wytrawne bułeczki z dziurką, mają chrupką, sprężystą skórkę i miękkie wnętrze. Im wyższe, tym bardziej mięciutkie, te bardziej spłaszczone są dobre do zajadania między posiłkami.Te wyższe można przekroić i robić na nich kanapeczki.

Bajgle są kolejną propozycją w tym wydaniu „Weekendowej Piekarni„, a ponieważ jest to wydanie rocznicowe, mam zamiar zrobić wszystkie trzy zaproponowane przez Tatter przepisy :) Ostatnio były to bagietki z cebulką i twarożkiem kozim, a teraz czas na bajgle. Mi najbardziej zasmakowały bajgle z makiem.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Drożdże rozrabiam w wodzie (najlepiej lekko ciepłej).

Krok 2. Do miski wsypuję wszystkie składniki ciasta i mieszam.

Krok 3. Następnie wyrabiam ciasto, aż będzie gładkie (kilka minut) i wkładam do miski na 1 h, by wyrosło (przykrywam ściereczką).

Krok 4. [ciasto po wyrastaniu]. Wyjmuję z miski i dzielę na 10 części.

Krok 5. Z każdej części formuję kulkę i odstawiam na 10 minut.

Krok 6. Po tym czasie lekko spłaszczam kulkę i robię w niej dziurkę. Ja robię paluszkiem, a potem troszkę kręcę. Odstawiam na 10-15 minut.

Krok 7. Zagotowuję wodę z cukrem i wrzucam bajgle, tak by każdego obgotować około 1-2 minut. Przekładam, aby obeschły troszkę.

Krok 8. Układam na blasze, smaruję białkiem i posypuję makiem, sezamem lub zostawiam gołe. Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 220°C na 25 minut.

13 października 2009 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.