Bagietka z pieczonymi kasztanami

Ostatnio kupiłam wyjątkowo pyszne kasztany, duże i słodkie, po upieczeniu są niesamowicie smaczne i przyjemnie miękkie. A skoro tak mi zasmakowały, to musiałam ich dodać do pieczywa. Bagietka z pieczonymi kasztanami to moja propozycja na leniwą kolację lub smakowite śniadanie. Bagietka jest miękka w środku, skórkę ma chrupiącą, a kawałki kasztanów dodają fajnego smaku.

Bagietka z pieczonymi kasztanami jest lekko słodkawa, mi najbardziej posmakowała z ziołowym serkiem capri – pycha. Są takie momenty, kiedy potrafię pójść do kuchni, nawet późnym wieczorem, ukroić kromeczkę i zjeść w swojej ulubionej kombinacji. Tak właśnie jest z tą bułką z kasztanami. Po prostu kusi. :)

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Kasztany nacinam i wstawiam do nagrzanego do 200°C piekarnika. Piekę około 15 minut.

Krok 2. W tym czasie zagniatam ciasto. Czyli odmierzam wszystkie składniki (woda musi być gorąca, ale nie wrząca), najpierw mieszam w misce, a potem wyrabiam, aż będzie gładkie. Wkładam do miski na 40 minut (pod przykryciem w ciepłe miejsce).

Krok 3. Kasztany obieram z łupinek, najlepiej, gdy są jeszcze ciepłe, bo wtedy łatwiej się obiera, tylko uważajcie, by się nie oparzyć. Kroję na mniejsze kawałki.

Krok 4. [na zdjęciu ciasto po 40 minutach rośnięcia]. Wyjmuję ciasto i dzielę na dwie części.

Krok 5. Na każdej układam pokrojone drobno kasztany pieczone.

Krok 6. Zagniatam i formuję bagietkę lub bułkę (ja turlam, aż utworzy się pożądany kształt) – na filmie pokazałam dokładnie, jak to robię. Nacinam – oczywiście naciąć można później, ja jednak nacinam w tym momencie). Odstawiam na 1 h do wyrastania (tak troszkę inaczej niż zwykle, to drugi czas wyrastania mam dłuższy niż pierwszy, ale oczywiście można zamienić).

Krok 7. [na zdjęciu bagietki po 1 h wyrastania]. Wstawiam do nagrzanego do 220°C piekarnika na około 25 minut. Smacznego!

Bagietka z pieczonymi kasztanami
Bagietka z pieczonymi kasztanami
18 grudnia 2009 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.