Babka drożdżowa

Klasyczna babka drożdżowa, miękka, żółciutka i wcale nie sucha. Świeżość zachowuje przez kilka dni i jest pyszna. Szczerze mówiąc, jestem z niej bardzo dumna! Przepis rodzinny „na oko”, przez co musiałam troszkę wcześniej poprzeglądać książki i gazety, ale wyszło pysznie. Co jest ważne przy robieniu tej babki? Czas. Cierpliwość. Czas.

Nie ma co babki drożdżowej popędzać, cała tajemnica sukcesu ukryta jest w dobrym wyrastaniu, a żeby baba pięknie wyrosła, to potrzebne są czas i cierpliwość. Nie zaglądajcie pod ściereczkę co pięć minut, dajcie jej spokojnie wyrosnąć. Wyrośnięta babka będzie puszysta, mięciutka i bardzo smaczna.

Drugi sekret to ubicie żółtek na kogel, babka jest wtedy bardziej puszysta, jakby lżejsza. Przynajmniej takie są moje odczucia. :) A po trzecie, polecam świeże drożdże. Użycie tych instant nie będzie błędem, ale jakoś na świeżych piękniej rośnie. Może to tylko moje wrażenie, może tym suchym trzeba dać więcej czasu?

Babka drożdżowa to obowiązkowa pozycja na wielkanocnym stole. Polana lukrem na pewno szybko z niego zniknie. Jest pyszna! Polecam.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Masło rozpuszczam w rondelku.

Krok 2. Trzy żółtka ucieram z cukrem na puszysty kogel (puszysta, jasna masa).

Krok 3. Drożdże rozpuszczam w mleku, dodaję jeszcze 1 łyżeczkę cukru. Mieszam i odstawiam na 5 minut.

Krok 4. Wszystkie składniki odmierzam do miski, czyli do kogla dodaję mąkę, całe jajko, drożdże z mlekiem, rozpuszczone masło i aromat, a także rodzynki.

Krok 5. Wszystko bardzo dokładnie mieszam. Możecie maszyną z hakiem, ale bez problemu wymieszacie łyżką. Ja mieszam dokładnie, a potem mieszam tak, jakbym chciała jak najwięcej powietrza wtłoczyć w ciasto. Przykrywam ściereczką i odstawiam na około 1,5 h wyrastania.

Krok 6. Wyrośnięte ciasto będzie miało w środku wyraźne pęcherzyki powietrza.

Krok 7. Formę smaruję masłem i wysypuję kaszą manną.

Krok 8. Przekładam ciasto. Odstawiam ponownie pod ściereczkę, by wyrosło. Czas wyrastania to około 1–1,5 h, moje wyrastało 1,5 h i doszło prawie do samego końca formy.

Krok 9. O tutaj wyrośnięte ciasto. Ma klasyczny "brzuszek" i jest "napuszone". Wstawiam je do nagrzanego do 180°C piekarnika i piekę około 25–30 minut. Pod koniec pieczenia przykrywam foremkę folią aluminiową, by ciasto nie było bardzo ciemne.

Krok 10. Ciasto wyjmuję z formy, gdy przestygnie, wtedy z łatwością wyskoczy z foremki. Przygotowuje lukier z cukru pudru wymieszanego z sokiem z cytryny i polewam ciasto. Lukier nie powinien być zbyt rzadki ani gęsty, w razie potrzeby dosypuję cukru pudru lub dodaję kilka kropel soku. Polewam babkę lukrem i gotowe. Smacznego.

Babka drożdżowa
Babka drożdżowa
2 kwietnia 2010 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.