Arroz negro

A po katalońsku Arròs negre, czyli inaczej czarny ryż. Mówiąc dosłownie, arroz to ryż, negro to czarny. :) Jest to hiszpańska potrawa, która przypomina paellę. Ale tak naprawdę nią nie jest, a czarny ryż jest biały, tylko, że zabarwiony. Troszkę to zakręcone, dlatego od początku.

Arroz negro to popularne hiszpańskie danie, przygotowane z ryżu, mięsa kałamarnicy i sepii (atramentu kałamarnicy), czyli czarnego barwnika, który normalnie kałamarnica wypuszcza w momencie zagrożenia, a my go kupujemy i wykorzystujemy np. do barwienia ryżu. Niektóre przepisy podają, że prócz ww. składników i cebuli dodaje się paprykę czy pomidory, ja przygotowałam chyba najprostszą wersję bez tych dodatków.

Arroz negro możecie też znaleźć pod nazwą paella negra, ale tak naprawdę nie jest to paella. Na tyle, na ile udało mi się ustalić, chodzi o brak szafranu, który w klasycznej paelli być musi. Nie wnikając w szczegóły, musicie koniecznie spróbować „czarnego ryżu”, atrament kałamarnicy nadaje mu nie tylko koloru, ale też delikatnego aromatu. Polecam.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Przygotowanie zaczynam od podsmażenia cebuli.

Krok 2. Dodaję owoce morza oraz po chwili sepię. Chwilę mieszam.

Krok 3. Dodaję gorący bulion warzywny (może być rybny), doprawiam, a potem wrzucam ryż, mieszam i zostawiam do momentu, aż ryż wchłonie cały płyn. Możecie przykryć pokrywką. Przekładam na talerz, dekoruję i podaję.

Czarny ryż
Czarny ryż
19 września 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.