Ajwar

Przepis na doskonały ajwar. Idealną pikantną pastę na bazie papryki i bakłażana. Przygotowany w domu ajwar jest aromatyczny, pełen smaków. W kupnych niestety często można trafić dodatek… marchewki, której w oryginalnym ajwarze nie ma. Przepis na ajwar jest idealny, z pieczonych papryk i bakłażana. Lekko ostry, dobry zarówno na kanapki, jak i w formie dipu podanego z warzywami czy nachosami.

Ajwar to pasta wywodząca się z kuchni serbskiej, traficie na nią na całych Bałkanach. Czasem bywa bardziej ostra, a czasem mniej wyrazista. Jej dymny smak w domowych warunkach możecie uzyskać dzięki dodatkowi sypkiej wędzonej papryki. Spróbujcie koniecznie.

U nas ajwar czasem gości w formie prostszej pasty paprykowo-bakłażanowej, teraz, gdy papryki piętrzą się na straganach warto zrobić domowy ajwar czy nawet prostszą wspomnianą pastę i dodawać nie tylko do kanapek (choć z domowym chlebem smakuje cudownie!), ale też jako dip do warzyw, czy innych przekąsek.

Papryka na ajwar
Papryka na ajwar
W formie dipu z warzywami (uwielbiam!)
W formie dipu z warzywami (uwielbiam!)

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Paprykę i bakłażana przecinam na pół, z papryki wyjmuję nasiona. Układam skórką do góry i piekę 180C przez 30-35 minut.

Krok 2. Przekładam papryki do miski, okrywam przezroczystą folią lub wkładam do woreczka. Jak zaparują to jeszcze łatwiej zejdzie skórka.

Krok 3. Zdejmuję skórkę z papryki i bakłażana. Przekładam do miski, dodaję posiekaną ostrą papryczkę, przeciskam ząbki czosnku, doprawiam. Blenduję.

Krok 4. Przekładam na patelnię (dodaję oliwę - opcjonalnie) i przesmażam aż będzie gęste. Dodaję w trakcie tego smażenia ocet lub sok z cytryny. Doprawiam w razie potrzeby. Gotowy ajwar przekładam do wyparzonych słoików. Smacznego.

Ajwar
Ajwar
Domowy ajwar
Domowy ajwar
13 września 2016 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.