5 prostych zasad: jak najlepiej dbać o patelnie z powłoką marki Teflon™?

Najważniejsze to nie popełniać błędów. Umiejętnie dbając o patelnię z powłoką Teflon™ sprawisz, że będzie służyć długo. Trzeba tylko pamiętać, że o naczynia z tą powłoką dba się inaczej niż o patelnie niepowlekane np. ze stali nierdzewnej czy żeliwne.

Wpis został przygotowany wspólnie z marką Ambition, producentem naczyń Taurus z odporną na zarysowania powłoką Teflon™ Platinum Plus. Na blogu znajdziecie moje przepyszne przepisy z użyciem patelni Taurus (przepis na roladki wołowe), garnka Taurus (przepis na zupę dyniowo-pierniczkową) i brytfanny Taurus (przepis na kaczkę z jabłkami) – każdy z wideo, więc gorąco zachęcam do ich obejrzenia :)

Wracając jednak do tytułu wpisu, na początku warto wyjaśnić:

Czym jest Teflon™?

Jest to marka (i znak towarowy) w pełni przebadanych pod względem jakości i bezpieczeństwa powłok zapobiegających przywieraniu potraw. Tworzywo, z którego produkuje się powłoki marki Teflon™ wynalazł w 1938 r. Dr. Roy J. Plunkett, który zauważył jego niezwykłe właściwości. Teflon™ został wpisany do księgi rekordów Guinnessa jako najbardziej śliskie tworzywo stałe na świecie. Dzięki niemu smażone potrawy nie przywierają do naczyń.

W ten sposób Teflon™ ułatwia zarówno gotowanie, jak i zmywanie. Poza tym do przygotowywania posiłków można używać zdecydowanie mniej tłuszczu lub w ogóle z niego zrezygnować, co ma korzystny wpływ na naszą dietę.

5 zasad – jak dbać o patelnie z powłoką Teflon™:

  1. Do mycia patelni używaj ciepłej wody, płynu do zmywania i miękkiej gąbki. Unikaj proszków do szorowania i ostrych zmywaków. Można w ten sposób uszkodzić powłokę. I tak szorowanie nie jest konieczne ze względu na jej gładkość (nic do niej nie przywiera).
  2. Do pierwszego smażenia możesz użyć niewielkiej ilości tłuszczu. Potem nie jest to już konieczne.
  3. Możesz używać metalowych łopatek lub ubijaczek, o ile masz naczynie z powłoką Teflon™ Platinum Plus. Teflon™ Platinum Plus jest niezwykle wytrzymały na zarysowania. Pozwala na używanie metalowych akcesoriów (łopatki, ubijaczki) bez ryzyka poważnego uszkodzenia powierzchni. Składa się z trzech warstw i tworzy bardzo odporną, jednolitą strukturę.
  4. Nie zalewaj gorącej patelni zimną wodą: może to spowodować jej uszkodzenie przez nagłą zmianę temperatury. Myjemy tylko wystudzoną, zimną patelnię. Najważniejsze: nigdy nie wkładaj gorącej patelni do zimnej wody. Nie musisz się martwić, że patelnię trzeba od razu namoczyć. Ze względu na jej śliską powierzchnię, przetarcie i umycie jej po wystudzeniu nie będzie stanowić problemu.
  5. Powłoka Teflon™ Platinum Plus dobrze znosi mycie w zmywarce i zapiekanie w piekarniku. Aby jednak upewnić się, że producent naczynia pozwala na takie zastosowanie, zawsze sprawdzaj piktogramy na opakowaniu. Może się np. zdarzyć, że jest to niewskazane ze względu na elementy wykonane z innych materiałów, jak rączki patelni (szczególnie typu soft touch) lub uchwyty garnków. Ja wybrałam patelnię Taurus marki Ambition, którą mogę myć w zmywarce i zapiekać w piekarniku – nawet do 240 stopni C.
16 stycznia 2017 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.