Zdrowe odżywianie – razowce


Wraz z kotletowym dietetykiem przygotowaliśmy serię artykułów o zdrowym odżywianiu. Czasem wystarczy wprowadzić niewielkie zmiany w jadłospisie, aby żyć zdrowiej, nie odmawiając sobie przyjemności. Dzisiaj będzie o razowcach, czyli razowym chlebie, makaronach z mąki razowej i ciemnym ryżu. Lubicie? Jadacie? To naprawdę zdrowsze, więc warto! :)

PS Koniecznie zobacz mój nowy ebook "Proste przepisy" - to 154 strony i 66 najlepszych przepisów, w tym mnóstwo porad jak zaplanować zakupy i posiłki na cały tydzień. Przejdź do sklepu:

Razowiec poprawi cerę

Dostosowywanie jadłospisu do zdrowego prawidłowego żywienia zacznijmy od niewielkiej zmiany. Niczego nie ograniczamy, nie chcemy burzyć zwyczajowych jadłospisów!

Najprostszą i bardzo istotną rewolucją, jaką możemy „od ręki” wprowadzić do naszych jadłospisów, jest zamiana pieczywa białego na razowe, ryżu białego na brązowy, makaronów i klusek z oczyszczonej białej mąki na wyroby razowe, płatków śniadaniowych na ich razowe odpowiedniki, a jeszcze lepiej na ziarna owsa. Choć niektórym może być trudno przyzwyczaić się do nowego smaku, to warto spróbować. Można zacząć od grahama, który jest łagodniejszy w smaku.

Efekty nie każą na siebie długo czekać. Po zjedzeniu razowych produktów zbożowych szybciej i dłużej będziemy odczuwali sytość. Dostarczymy organizmowi o wiele więcej minerałów, które „mieszkają sobie” w łuskach zbóż i są usuwane podczas oczyszczania ziarna. Więcej minerałów i witamin to ładniejsze włosy, zdrowa cera i oczywiście usprawnienie wielu funkcji organizmu. Jelita też zaczną inaczej – sprawniej działać.

Ale uwaga – osoby z owrzodzeniem żołądka, dwunastnicy, zdiagnozowanymi chorobami jelit, refluksem, powinny zasięgnąć przed tą zmianą opinii lekarza. Może się zdarzyć, że „ostrzejsze” od białego pieczywa wyroby razowe będą zbyt intensywnie podrażniać przewód pokarmowy.

Jak kupować razowe produkty

Wybierając się po wyroby razowe, warto wiedzieć, że powinny być wyprodukowane z mąki oznaczonej symbolem 2000 (przeczytaj więcej o typach mąki). Mąka graham ma symbol 1850, a biała np. 550. Ta wartość oznacza ilość popiołów, jaka pozostanie po spaleniu mąki i jest oznaczeniem ważnym dla technologów żywności. Konsumentom mówi, że czym większa liczba, tym więcej łusek pozostało w mące i tym bogatsza w minerały i witaminy oraz błonnik jest/będzie wyprodukowana z niej żywność.

Nie ma znaczenia (na tym etapie), czy będziemy jeść pieczywo razowe żytnie czy pszenne. Ale istotnym jest, by kupować wyroby naprawdę razowe, a nie podbarwiane na ciemno. Wiele osób piekło samodzielnie razowe pieczywo i chyba każdy, gdy robił to po raz pierwszy, ze zdziwieniem stwierdzał, że wcale nie jest czarne, ani ciemnobrązowe. Producenci często dodają do pieczywa barwniki, aby bardziej zachęcić kupujących, choć w produkcie finalnym jest sporo białej mąki.

Wybór razowego pieczywa

Jak wybrać wartościowy, a nie podrabiany razowiec? Trzeba się tego nauczyć na własnych błędach. Porównując dwa wyroby o tej samej objętości, stwierdzimy, że pieczywo razowe jest cięższe niż białe, nigdy nie będzie „nadmuchane”. Razowiec nie ma jednolitej barwy, po dokładnym przyjrzeniu się widać nieco jaśniejsze i ciemniejsze „kropki”. Zazwyczaj jest bardziej wilgotny. No i inaczej smakuje.

Najłatwiej byłoby czytać opis/skład na etykiecie, ale rzadko pieczywo jest w takowe zaopatrzone. Jednak przypomnijmy, że na etykiecie półprodukty, z których powstaje finalny wyrób, są drukowane w kolejności od największej jego zawartości do najmniejszej.

Szczęściarze mają zaufaną piekarnię, w której mogą spytać, z czego dane pieczywo jest wykonane. Jednak dość często sprzedawcy w piekarniach i sklepach nie wiedzą, z czego dokładnie powstał jakiś chleb i chyba nie chcą się dowiedzieć … a szkoda. Kłopot z tak nieodpowiedzialnymi sprzedawcami mają osoby uczulone na jakieś składniki pokarmowe, gdyż nie otrzymują rzetelnej informacji o składzie wyrobu i kupując go, dość często ryzykują własnym zdrowiem.

Makaron razowy i ciemny ryż

Makaron razowy i brązowy ryż gotują się dłużej niż ich białe odpowiedniki. Pamiętajcie, by każdy razowy makaron gotować al dente, czyli półtwardo, dzięki temu zachowa swoje właściwości, a poza tym jest wtedy smaczniejszy niż rozgotowany. Warto spróbować makaronów różnych firm, sprawdzić, czy bardziej posmakuje Wam makaron z mąki żytniej czy pszennej. W sklepach jest coraz większy wybór różnych rodzajów i kształtów.

O autorze
Wisława Karolewska
Dietetyczka i dziennikarka naukowa. Jak sama mówi, stara się sprawdzać większość diet na sobie. Uwielbia to, co robi.

Paulina Stępień

kotlet.tv

Komentarze: 5

  • Monika z Facebooka

super seria, Paulina jesteś wielka!

  • z Facebooka

cieszę się, że się podoba :)

  • Monika z Facebooka

oj, ja jestem ogromną fanką Waszego portalu od ponad roku. Dzięki Wam zaczęłam oglądać kulinarną blogosferę, jeszcze bardziej pokochałam robić piękne i smaczne jedzenie, założyłam własnego bloga i mam od Was parowar i blender. No jak Was nie kochać???!

  • z Facebooka

Napiszę tak: LUBIĘ TO! :))))

  • Donata ALVART, Łódź

CHLEB NA OSTEOPOROZĘ-IRL. DODAJEMY: OTRĘBY PSZENNE, ANTYCUKRZYCOWY. ♥♥♥♥♥

2A.TEMAT.
Przepis: uzupełniony i ZAKTUALIZOWANY.

MOTTO: Otyłość, Cukrzyca typu 2. Dla tych chorób to skuteczny żywieniowy przełom. *****

OTRĘBY PSZENNE STABILIZUJĄ POZIOM CUKRU WE KRWI, W SYTUACJI:
Gdy organizm odzyskuje tzw. GLUKOZĘ naturalną z kaszy i ryżu. Proces odzysku glukozy wydłuża się zapewniając człowiekowi kilkugodzinne uczucie sytości. Dla otyłości i cukrzycy typu 2, to skuteczny prozdrowotny wynik.

CHLEB NA OSTEOPOROZĘ-IRL (Z OTRĘBAMI) POWODUJE:
Iż dolegliwość o nazwie zaparcia staje się zapomnianym terminem historycznym. Wzdęcia tj. pęcznienie błonnika odbywają się w garnku, a nie w naszych jelitach. Wobec tego eliminujemy również i tą przykrą dolegliwość finalnie.

CHLEB Z WYMIENIONYCH SKŁADNIKÓW, TO OBECNIE JEDEN Z NAJZDROWSZYCH:
I najbardziej pożądanych produktów żywieniowych dla człowieka. W diecie sportowców to podstawowy element energetyczny. Całodzienne wyżywienie, co oczywiste planujemy w oparciu o CHLEB NA OSTEOPOROZĘ-IRL oraz produkty z tabel tzw. INDEKS ŻYWIENIOWY, tj. IŻ produktu. Realizujemy wówczas tzw. ŻYWIENIE RACJONALNE; wg: IRL KRAKÓW !! *****

KONKLUZJA finalna:
Ilość żywności należy bezwzględnie dostosować do trybu życia, czyli zapotrzebowania energetycznego własnego organizmu. Najistotniejszym stabilizatorem wyrównywania braków energii u człowieka jest bez wątpienia tzw. CHLEB NA OSTEOPOROZĘ-IRL. Wskazana jest także zasadotwórcza cytryna ok. 2,5-4 sztuk/24h. Sok z cytryny neutralizuje kwasowość soków trawiennych pustego żołądka zmniejszając łaknienie.

CHLEB NA OSTEOPOROZĘ-IRL, JEST W CHWILI OBECNEJ NAJBARDZIEJ WARTOŚCIOWYM PRODUKTEM ŻYWIENIOWYM DLA CZŁOWIEKA NA PLANECIE ZIEMIA:
80% ENERGII (niskie węglowodany), antyotyłościowy (bardzo syci), antycukrzycowy (poziom cukru do 26% wzrostu). W całych swoich dziejach LUDZKOŚĆ (7 MLD), nie stworzyła dotąd tak wartościowego i biologicznie wzorcowego PRODUKTU ŻYWIENIOWEGO.

ZOBACZ TEŻ:
Książka, pt._______: PORADNIK ŻYWIENIOWY człowieka w XXI wieku. *****
Wydanie drugie: zaktualizowane i uzupełnione.
Skrót adresu strony w Internecie_______: INSTYTUTIRL

Nie można dodawać nowych komentarzy.