Zakwas z buraków

Jak zrobić zakwas z buraków? Pokażę wam domowy przepis na zakwas buraczany, może być wykorzystany jako zakwas do barszczu, ale też jest świetny do picia. Tak, tak! Zakwas z buraków jest niczym napój energetyczny, a poza tym ma wiele wartości i jest po prostu smaczny (serio!).

Ja przygotowuję zakwas z buraków bez dodatku chleba. Te kupne pieczywo (o ile nie ma się dobrej piekarni) nie jest tak cudowne jak pamiętam z dzieciństwa, stąd o ile nie piekę sama chleba razowego to na zakwas wolę nie dawać żadnego. I spokojnie wychodzi. Po kilku dniach mam pyszne kiszone buraki i fantastyczny zakwas z buraków. Ja zakwas lekko rozcieńczam i piję rano. Mniam!

We wpisie znajdziecie wszystkie informacje odnośnie tego, jak nastawić zakwas z buraków i na co zwrócić uwagę. A warto, bo zakwas z buraków to taki naturalny probiotyk, świetnie sprawdza się też przy przeziębieniach i osłabieniach. I na pewno nie od dzisiaj wiecie, że buraczki mają świetny wpływ na krwinki czerwone. Drugą rzeczą są kiszonki, powoli wracają do łask, więcej mówi się o ich dobroczynnym wpływie. A po zakwasie zostaną wam buraczki kiszone – świetne do sałatek! :)

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Buraki i kilka ząbków czosnku kroję na plasterki. Wodę zagotowuję z solą.

Krok 2. Na dno słoika wkładam koper, chrzan, układam buraczki. Potem znowu chrzan, czosnek i trochę kopru i buraczki. Dorzucam przyprawy, zalewam ciepłą, ale już nie gorącą, słoną wodą i przyciskam z góry mniejszą miseczką (by buraczki nie wypływały ponad wodę. W razie jakby pojawiły się buraczane "śmieci" to je zbieram codziennie. Buraczki powinny być dobre po ok. 6 dniach. Wtedy zakwas można rozcieńczyć 1:1 i pić lub wykorzystać do zupy itd.

Zakwas z buraków
Zakwas z buraków
Zakwas z buraków
Zakwas z buraków
17 września 2016 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.