Wspólne grillowanie redukuje stres i zbliża


Wspólne grillowanie redukuje stres i zbliża
Wspólne grillowanie redukuje stres i zbliża

Grillowanie jest wypróbowanym i lubianym przez bardzo wiele osób sposobem na spędzanie wolnego czasu. Mając wiele plusów, zalet, stało się ulubionym „sportem” Polaków. Ważnym jego aspektem jest pozytywny wpływ na samopoczucie psychofizyczne.

PS Koniecznie zobacz mój nowy ebook "Proste przepisy" - to 154 strony i 66 najlepszych przepisów, w tym mnóstwo porad jak zaplanować zakupy i posiłki na cały tydzień. Przejdź do sklepu:

Grillowanie to nie tylko okazja na smaczny posiłek, to również forma spędzania czasu, która ma ważny wymiar psychologiczny. Jest to rodzaj aktywności, organizacji i aranżowania czasu będący jednym ze sposobów radzenia sobie ze stresem, dbania o dobry nastrój i pozytywne myślenie, pielęgnowania i zacieśniania więzi z rodziną i przyjaciółmi oraz poznawania innych osób i budowania nowych relacji.

Niezwykle istotny, społeczny wymiar tej formy aktywności to przejaw naszej gościnności, towarzyskości i rodzinności. Jest to relacyjny aspekt, wynikający z naszego instynktu społecznego. Dobrze czujemy się w grupie, szczególnie bliskich, lubianych osób – to pozwala zacieśniać więzi społeczne i podtrzymuje wzajemne relacje. A wspólny grill to najlepsza ku temu okazja! Grillowanie to nie tylko przyrządzanie potraw, to również sposobność do spotkań w gronie rodziny, aktywnego spędzenia czasu w urozmaicony i ciekawszy niż „siedzenie za stołem" sposób. Grillowanie daje więc możliwość zbudowania atmosfery „zabawy" przy okazji posiłku. „Zabawy” razem, w grupie, wspólnie, w wesołej atmosferze i bez pośpiechu pozwalając na oderwanie się od zaganianej codzienności i relaks.

Tradycja grillowania

Grillowanie ma długą i bogatą historię. Wpisuje się w polską tradycje biesiadowania, kiedy to posiłek zajmował więcej czasu, dając możliwość wyśmienitej zabawy w gronie rodziny i przyjaciół. Polskie upodobanie do wzajemnego goszczenia się, suto zastawionego stołu, pieczonego mięsiwa oraz spożywania posiłków w wesołej atmosferze, to ważna część naszej tradycji. Ale to nie tylko „polski akcent” historii grillowania. Sięga ona znacznie odleglejszych czasów. Już nasi praprzodkowie doceniali smak pieczonego mięsa i uroki wspólnej uczty, co było ważną formą integracji plemiennej wspólnoty. W ten sposób budowano i wzmacniano poczucie bezpieczeństwa oraz podtrzymywano społeczne więzi.

Ten aspekt grillowania nie zmienił się mimo upływu czasu. Cywilizacja pozwala nam używać coraz to nowszych wynalazków, a urok tej formy sporządzania posiłków i spędzania czasu jest ten sam a może nawet większy. Większy, ponieważ, to „bycie razem” jest szczególnie istotnie, cenne w dzisiejszych czasach i aktualnie nabiera szczególnego znaczenia.

Wspólne grillowanie redukuje stres i zbliża

Nasza codzienność jest zabiegana, pełna pośpiechu, stresu, a my cierpimy na chroniczny brak czasu. Ponieważ, na co dzień, najbardziej brakuje go nam dla najbliższych, dlatego ten społeczny aspekt jest tak istotny w relacjach z rodziną. Przy okazji grillowania możemy porozmawiać, pośmiać się – po prostu być razem i ze sobą! Będąc świetnym sposobem na oderwanie się od codziennej rutyny i redukcję stresu grillowanie to alternatywa dla "zaganianej i pełnej napięć codzienności".

Oprócz społecznego wymiaru, ten indywidualny, związany z redukcja stresu jest niezwykle istotny. Bardzo wiele osób cierpi z powodu dyskomfort i negatywnych konsekwencji wywołanych napięciem i przemęczeniem. Rozdrażnienie, apatia, nerwowość czy obniżony nastrój to najczęstsze objawy. Dlatego każda sposobność na redukcję stresu, relaks i chwilę przyjemności w miłym towarzystwie jest tak cenna.

Czy grillowanie to męskie zajęcie

Kolejnym ciekawym aspektem grillowania jest fakt, iż jest to najczęściej „męskie zajęcie". To Panowie w większości domów „rządzą przy grillu”! Teorie psychologiczne, czerpiące z wiedzy antropologicznej, tłumaczą ten mechanizm instynktownym sposobem dbania o najbliższych oraz zaznaczania, kto jest „Panem domu". W takich okolicznościach ten męski prymat ma wiele plusów. Panie mogą oderwać się od zwyczajowo im przypisanych obowiązków, a Panowie mogą wykazać się nie tylko zdolnościami kulinarnymi ale również, a może przede wszystkim, swoją opiekuńczością, troską o bliskich oraz męskością, rozumianą jako dawanie poczucia bezpieczeństwa i zaradność.

Badania pokazują, iż takie skojarzenia u płci przeciwnej budzą mężczyźni zaangażowani w przygotowywanie posiłków. A grillowanie to także okazja do wykazania się gościnnością, towarzyskością i rodzinnością, dlatego mężczyzna „przy grillu” instynktownie kojarzy się z „opiekunem domu”. Oczywiście grillowanie to nie tylko miła, relaksująca atmosfera i sposobność do spotkań. To także, a może przede wszystkim, okazja na pyszny posiłek!

Dlaczego z grilla smakuje lepiej?

To odpowiednia atmosfera zaostrza apetyt i sprawia, iż to, co jemy bardziej nam smakuje! Potrawy z grilla są smaczniejsze ponieważ „jemy wszystkimi zmysłami" - i węchem i wzrokiem. Przy grillu jest ciekawiej, rodzinniej, weselej, ładniej i bliżej natury - to zaostrza apetyt, urozmaica sytuację i sprawia, że milej upływa czas a jedzone potrawy w takiej aranżacji bardziej nam smakują. Gdy posiłek jest „ciekawiej podany” a czas upływa w miłej atmosferze nasz subiektywny odbiór całej sytuacji sprawia, iż zmysłem smaku intensywniej odbieramy bodźce. Dzięki temu nasze wrażenie jest takie, iż to co jemy jest po prostu smaczniejsze! Gorąco zachęcam do tej formy aktywności i życzę smacznego!

Autor: Maria Rotkiel - psycholog, terapeuta poznawczo-behawioralny

Źródło: informacja prasowa Severin