Wiosenna sałatka z brokułem i orzechami


Aż trudno mi uwierzyć, że kiedyś nie przepadałam za brokułem. Obecnie na stałe zagościł on już w mojej kuchni, ale zdecydowanie najchętniej dodaję go do sałatek. I właśnie jedną taką, bardzo prostą, wiosenną sałatkę chcę Ci pokazać. Jest idealna by przygotować ją z myślą o szybkim obiedzie, ale też z powodzeniem możesz postawić ją na wielkanocnym stole, a także zapakować do pudełka do pracy.

Na brokuły moje dzieci mówią "drzewa" - może to zasługa tego miłego skojarzenia, że faktycznie na brokuła i kalafiora nikt się nie krzywi i nie zostawia na talerzu. Ze mną było inaczej, wiele lat omijałam go lub tratowałam jedynie jako dodatek do obiadu. Niesłusznie!

Wystarczy lekko obgotować brokuła tak, aby był "al dente" - wciąż lekko chrupki i niepozbawiony soczystej zieleni. Wtedy posłuży za świetną bazę dla sałatek, szczególnie tych z dodatkiem majonezu. Ogółem brokuł i majonez to świetny duet, a gdy jeszcze dodać do tego orzechy...! To już mam świetny punkt wyjścia do różnych eksperymentów. Tym razem u mnie za dodatek robią wiosennie rzodkiewki i jajka.

Ja sięgnęłam po Majonez Kielecki, który - jak wiecie - często gości na moim stole, a który w tym roku obchodzi 60 rocznicę obecności na rynku! Aż trudno uwierzyć, że pierwsze partie majonezu wyprodukowane zostały w okresie wielkanocnym w 1959 roku. A już kilka miesięcy później Majonez Kielecki wszedł do masowej produkcji.

W wielu polskich domach Majonez Kielecki towarzyszył na Wielkanoc kolejnym pokoleniom - wciąż zachowując ten sam niezmieniony smak i skład. Proszę, oto cała lista składników spisana z etykiety: olej rzepakowy, musztarda (woda, ocet, gorczyca, cukier, sól, przyprawy), woda i żółtka jaj kurzych. Prawda, że krótka i prosta? Dobrze! Obiecuję, że podobnie krótki, a pyszny będzie dzisiejszy przepis :)

Wiosenna sałatka z brokułami
Wiosenna sałatka z brokułami
Majonez Kielecki ma 60 lat!
Majonez Kielecki ma 60 lat!

Wiosenna sałatka z brokułem i orzechami krok po kroku

 • czas: 10 minut
 • liczba porcji: 2

Składniki:

 • 1 brokuł
 • garść orzechów włoskich
 • 2 jajka (ugotowane na twardo)
 • 6-8 rzodkiewek
 • 2 łyżeczki majonezu np. Majonez Kielecki
 • sól, pieprz

Moje porady:

 • Orzechy: jeśli chcesz, orzechy można zastąpić pestkami dyni i słonecznika. To również dobry pomysł na dodatek do tej sałatki.
 • Przepis na sałatkę

  Krok 1: Brokuła gotuję 5-6 minut, tak aby nadal był chrupiący. Potem, gdy przestygnie, dzielę go na różyczki, dodaję orzechy i mieszam z majonezem. Do tego rzodkiewki pokrojone w plasterki i jajka ugotowane na twardo.

Wiosenna sałatka z brokułami
Wiosenna sałatka z brokułami

*wpis powstał we współpracy z WSP "Społem"

Paulina Stępień

kotlet.tv