Wina białe słodkie


Słodkie wina sprawiają pewien problem. Z jednej strony, nie ma w sklepach zbyt wielkiego wyboru takich win, są też pomijane przez ekspertów. A tymczasem, gdyby spytać przeciętnego Polaka, jakie wino mu najbardziej smakuje, odpowie, że słodkie. Pewnie w dodatku białe.

PS Koniecznie zobacz mój nowy ebook "Proste przepisy" - to 154 strony i 66 najlepszych przepisów, w tym mnóstwo porad jak zaplanować zakupy i posiłki na cały tydzień. Przejdź do sklepu:

Coś jest na rzeczy, że ci, którzy na co dzień nie pijają wina, cenią sobie bezpieczny smak jego słodkich odmian, zwanych winami deserowymi. Nic dziwnego, skoro podejmowane na chybił trafił próby zmierzenia się z wytrawnym winem (białym lub czerwonym) kończą się najczęściej rozczarowaniem – wystarczy niskiej jakości wino lub takie, które zupełnie nie zgra się z posiłkiem (bo będzie zbyt cierpkie).

A słodkie wino będzie zawsze słodkie i pijalne (nawet jeżeli czuć w nim mocno alkohol i gubi się aromat). W dodatku łatwiej je podać do deseru, bo przecież i tak do pierwszego dania każdy prosił o herbatę. Tak to często wygląda i nie ma w tym niczyjej winy.

A tymczasem dobre, słodkie białe wina potrafią zaskoczyć ciekawym aromatem, a także wszechstronnością. Trzeba tylko wiedzieć, czego szukać na sklepowej półce.

Muscat

Wśród białych słodkich win dzieli i rządzi szczep Muscat, uprawiany powszechnie na całym świecie, często pod nieco różniącymi się nazwami. I tak, można kupić kalifornijskiego Muscata, włoskiego Moscato d'Asti, węgierskiego Sargamuskotaly, czy wreszcie hiszpańskiego lub portugalskiego Moscatela.

Nie znaczy to, że wszystkie te wina będą smakować tak samo. Przykładowo, Węgrzy wykorzystują szczep Sargamuskotaly do produkcji Tokajów (dają owocom zarazić się szlachetną pleśnią, która wpływa na zawartość cukru, ponieważ wysusza owoc), a Hiszpanie wzmacniają Moscatele dodatkowymi procentami alkoholu. Generalnie jednak z Muscata wytwarza się słodkie lub półsłodkie wina o charakterystycznym miodowym kolorze i aromacie.

Riesling

Innym popularnym szczepem, z którego z powodzeniem wytwarza się słodkie wina, jest Riesling. Uprawia się go przede wszystkim we Francji i w Niemczech. Kupując butelkę z takim winem, trzeba jednak uważnie patrzeć na etykietę – te słodkie mają najczęściej oznaczenie „Auslese”, chociaż można też dostać bardziej klasowe „Beerenauslese”. Słodkie Rieslingi bywają także produkowane z owoców zarażonych szlachetną pleśnią.

Wina musujące

Można także rozejrzeć się za słodkim winem musującym. W większości przypadków powinno mieć ono na etykiecie oznaczenie „Dulce” lub „Doux”. Znalezienie takiego wina nie jest jednak wcale proste, ponieważ większość prawdziwych win musujących jest wytrawna (oznaczenie „Brut” lub „Sec”/”Seco” na etykiecie). Przykładem słodkiego wina musującego jest wspominany już włoski Moscato d'Asti.

Wina lodowe

Najwięksi miłośnicy słodkich win powinni zainteresować się winami lodowymi, zwanymi Eiswein. Wbrew temu, co sugeruje ich nazwa, nie są one podawane z lodami. Zamiast tego chodzi tutaj o proces produkcji. Zbiory winogron mają miejsce o określonej porze – jeszcze wtedy, gdy na zewnątrz panuje ujemna temperatura, najlepiej w nocy. Następnie zmrożone winogrona są wyciskane. Przez to, że większość wody w owocach jest zmrożona, ta część wody, którą udało się wycisnąć, zawiera większą ilość cukru.

Produkcja win lodowych wymaga odpowiednich warunków pogodowych i precyzyjnego trzymania się terminów zbiorów. W praktyce produkuje się je głównie w Niemczech, a także w Kanadzie. Wykorzystuje się do tego najczęściej winogrona szczepu Riesling. Butelka wina Eiswein to nie lada rarytas, szczególnie, jeżeli wziąć pod uwagę ceny zaczynające się od kilkudziesięciu złotych.

*Przedstawione wina kupiliśmy w Makro. Za realizację i fachową pomoc dziękujemy Makro Cash & Carry.

Paulina Stępień

kotlet.tv

Komentarze: 14

 • GosiaB

Bardzo fajny poradnik:) od dawna chciałam spróbować wina białego słodkiego, ale jakoś nigdzie nie mogłam znaleźć a już wiem, czego szukać:)

 • Farklu

Były już te filmy z winami, nie róbcie z nas pijaków odrazu.

 • TobixStudio

Lol

 • mapalen1

Chyba się meczysz mówiąc o tych winach…. ale pewnie sponsor… Męczycie temat win a widzowie waszego kanału wolą jak gotujecie i to robicie najlepiej !!!!!!!!!!!!! Pozdrawiam:)

 • TheNatalia1602

popieram komentarz niżej, uwielbiam Was, ale mam wrażenie, że z musu robicie ten dział o winach.

 • Ziutka

Super! Dzięki Wam znam już i czerwone i białe wina słodkie :)

Paulina Stępień

Ziutka cieszę się

 • messalexa

jest, nareszcie filmik dla mnie :) uwielbiam białe i słodkie wina

 • TheMarheri

ojtam ojtam mi się tam bardzo podoba dział o winach i chyba najbardziej by mi go brakowało gdyby go zabrakło w kotlettv

 • boskiRonaldo

Oj tam, jakby wam dawali za darmo takie wina, to tez byscie tekst wykuli na pamiec i gadali tak jak on.

 • adix112

zróbcie film o CIDRACH :)

 • jotka132

ja uwilbiam cin cin bianco! ale to podobno nie wino tylko vermouth – nie znam się, ale pyszne!

 • KodzakTV

A mi się tam podoba : )

 • Jan

A miody pitne?

Nie można dodawać nowych komentarzy.