Zupa grzybowa to jedna z moich ulubionych. I nieprawda, że jadam ją jedynie na Wigilię. Jednak to właśnie ze Świętami zupa grzybowa kojarzy mi się najmocniej. U nas święta zdarzały się często – zawsze, kiedy odwiedzała nas Babcia, było świątecznie, ponieważ gotowała dla swoich wnuczek ich ulubioną zupę grzybową i namawiała na kolejny talerz. A ta zupa była taka pyszna, że za każdym razem mogłam jeść, jeść i jeść.
PS Koniecznie zobacz mój nowy ebook "Proste przepisy" - to 154 strony i 66 najlepszych przepisów, w tym mnóstwo porad jak zaplanować zakupy i posiłki na cały tydzień. Przejdź do sklepu:
Tak samo na wigilijnym, rodzinnym stole co roku stoi właśnie grzybowa zupa. Uwielbiam jej zapach, który roznosi się po kuchni podczas gotowania, uwielbiam smak łazanek w zupie, po prostu uwielbiam smak wigilijnej zupy grzybowej.
Moja Babcia robiła najlepszą zupę grzybową i za każdym razem zdradzała mi dodatkowy szczegół (że ważna cebulka, kiedy śmietanka...), a ja starałam się to przełożyć z miar "na oko", na miary bardziej zrozumiałe. Teraz i ja robię już tę zupę troszkę na oko, ale tak samo jak wtedy, cieszy mnie, kiedy jej aromat roznosi się po domu.
Z dań wigilijnych polecam też keks bakaliowy oraz pierogi z kapustą i grzybami. Na stole świątecznym nie może zabraknąć też bigosu, strucli makowej i kompotu z suszu. Smacznego.
Wigilijna zupa grzybowa krok po kroku
- czas: ponad godzina, najlepiej odgrzać dwa razy
- liczba porcji: 6
Składniki:
- 40-50 g grzybów suszonych (ja używam podgrzybków albo prawdziwków)
- 1 cebula
- 1 marchewka
- 1/3 selera
- sól
- pieprz
- 150 g śmietany 18%
- 1 łyżka mleka
- 1 kulka ziela angielskiego
Moje porady:
- zobaczcie, jak zrobić bulion
- jak zrobić domową kostkę do zup (która może wzbogacić smak takiej zupy, ale nie jest potrzebna)
Krok 1: Suszone grzyby łamię na drobniejsze kawałki, wrzucam do wody (około 2 l) i wstawiam na niewielki ogień, by się zaczęły powolutku gotować. W tym czasie kroję warzywa na kawałeczki.
Krok 2: Do grzybów w garnku dodaję warzywa, sól, pieprz, ziele angielskie i mieszam. Przykrywam pokrywką i zostawiam na niewielkim ogniu, aby pyrkało.
Krok 3: Kiedy zupa ma już intensywny kolor i pięknie pachnie, to czas na śmietanę. Do śmietany dodaję mleko, a następnie kilka łyżek z zupy. I mieszam. Dopiero taką śmietanę wymieszaną z mlekiem i zupą wlewam do garnka, dzięki temu się nie zważy. :) Podaję obowiązkowo z łazankami. Smacznego.
Komentarze: 34
PIeknie tak swiatecznie :)
Dopiero wczoraj jadłam pierogi,skuszona prezentacją a tu kolejny atak :
” grzybowa” i to na dodatek świąteczna:)
Gosiu – ach bo ja już chce Święta! :)
Szarlotku – hihih, w zasadzie to mogę się cieszyć :) że Cię kuszę. Uwielbiam grzybową
na samą myśl cieknie mi ślinka nie mogę się doczekać tej pysznej zupy oczywiście zrobionej przez Ciebie
Skoro używa się grzybów, to po co bulion grzybowy z kostki?! I to w zupie WIGILIJNEJ? Gotowanej raz w roku?
Wigilijna zupa ,kostka bulionu . Dziękuję ! Wesołych Świąt Bożego narodzenia.!
Uwielbiam zupe grzybowa i wszystko co zrobione z grzybow! Wyprobowalam przepis i wyszla mi baaardzo smaczna! na pewno nie raz ja sobie ugotuje. Dzieki za przepis! ;-)
p.s. Nie dodalam mleka. W jakim celu je dodajesz? moze wyprobuje…
pozdrawiam
nie ma tu zasadniczej informacji (dla osoby-jak ja-słabo gotującej) mianowicie: jak długo grzyby z warzywani należy gotwać?
Ciekawe z tym mlekiem, bo ono rozcieńcza śmietane. Ja osobiście dodaje śmietany 30% i nigdy mi się w zupach nie zważyła. A grzybową z suszonych grzybów wole zasmażkę od śmietany :)
U mnie nie ma Świat bez zupy grzybowej :)
a ja wlasnie robie grzybowa. zawsze robilam taki standard jak na filmiku :) oczywiscie pychotka. a dzisiaj maly eksperyment. pol kilo boczniaka, 2duze garscie kurek, 5duzych pieczarek i 50g suszonego podgrzybka. boczniaka kroje na drobno, smaze a pozniej miksuje ze smietanka (ja daje 30stke). pozniej smaze kurki razem z pieczarkami i czosnkiem. potem do tego dodaje ten ‚krem’ boczniakowy. dalej smaze troszeczke i doprawiam (zapachy super!). wstawiam wode, wrzucam suszone grzyby, kroje marchewke (3) i pietruszke (2), dodaje kostke grzybowa i bulion wolowy dla dodatkowego smaku. dalej gotuje az ladnie zbrazowieje, a potem smietanka. mam nadzieje ze beddzie pycha, a zapachy na to wskazuja ;)).. a i jeszcze jedno. w domu rodzinnym grzybowa zawsze byla z makaronem, ale ja podaje z grzankami. chleb tostowy kroje w kostke i mieszam dokladnie z 2jajkami z przyprawami i smaze na chrupko. moj maz uwielbia te grzanki :)
mleko do zupy??Spotkałam się z wersją z pasztecikami,pierożkami,ale łazanki też mogą być dobre;-P
witam panie i panow prosze sie zastanowic na Wigilie podajemy potrawy postne wiec bez TLUSZCZU !!!!!! zupa ok ale bez smietany !!!!!
Chciałam się z wami podzielić moją wersją (a raczej mojej babci, która jako jedyna ze znanych mi osób robiła taka zupę:)) Grzyby (prawdziwki) gotuję z warzywami (marchewka, seler, por, pietruszka), zielem angielskim, pieprzem ok. 2 godz. Odcedzam – oczywiście na farsz do uszek. Do wywaru nie dodaję kostek bulionowych, ale zaciągam zasmażką na masełku – zupa nabiera aromatu, a pozostaje klarowna. Nie dodaję śmietany.
Z uszkami klarowna zupa wygląda bardzo elegancko. Oczywiście uszka robię sama: ugotowane grzyby z warzywami mielę i przesmażam na uprzednio posiekanej i zrumienionej cebulce. Ciasto jak na makaron.
Pozdrawiam.
:)
śmietana nie zwarzy się w zupie, jeśli wymieszamy ją wcześniej z łyżeczką /łyżką -zależnie od ilości/ mąki , dodamy trochę gorącej zupy , wymieszamy i dopiero wtedy wlejemy do całości
ww
Drogie panie dziekuję za rady:) w tym roku Wigiliję przygotowuje sama, szczerze mowiąc nigdy nie gptowałam zupy grzybowej a nie wyobrażam sobie Wigilii bez niej;( więc do dzieła WSZYSTKIM ŻYCZĘ WESOŁYCH ŚWIĄT
:)
Grzybowa jest super. Bez kostki. Śmietana nie zważy się w zupie, jeśli wcześniej dodamy do śmietany troszkę soli,następnie gorącej zupy, dokładnie wymieszamy [ trzepaczką] i wlejemy do całości mieszając. Życzę Wszelkiej Pomyślności.
Ja grzybowa zawsze robie z lazankami :)
bo grzybowa musi być z łazankami ♥ :)
Zupa jest pyszna!
Ja do zupy grzybowej dodaje trochę zakwasu np z kapusty wtedy zupka jest o wiele smaczniejsza:)
A ja uwielbiam z kaszą jęczmienną… przyznam się, że w okresie wigilijnym mam swój gar z tym pysznym jedzeniem… każdy obiad do max. Nowego Roku to zupa grzybowa (przyjnajmniej pierwsze danie)
Pozdrawiam i Wesołych Świąt !
Śmietana do postnika ???
Dziekuje za przepis na zupe grzybowa ze smietana. Czy istnieje latwy przepis na zupe grzybowa li-tylko bez smietany?
Witam. Moja wersja zupy grzybowej , która zawsze podaje w wigilie to:
wywar z ugotowanych grzybów (te wykorzystuje do pierogów i niewielkiej ilości uszek) , doprawiam kwasem z kiszonej kapusty , olejem rzepakowym sola , pieprzem . Nie daje śmietany , także wychodzi raczej barszcz grzybowy. Podaje z uszkami , ale mogą byc i łazanki . Jeżeli z łazankami mozna wzbogacić plasterkami podsmażonych pieczarek czy grzybów leśnych.
Droga Pani
Myśle że, SAROPOLSKIM OBYCZAJEM W WIGILJĘ powinniśmy jadać postne potrawy. (Bez tłuszczu i śmietany ) Oczywiście jeśli ktoś chce jadać krwisty bewsztyk przy tej wieczerzy droga wolna.
witam, smietana dodawana do zupy ma byc kwasna czy slodka? z gory dziekuje za odpowiedz! wesolych i smacznych swiat zycze :)
o nie dokładny przepis ,jeśli się pisze to trzeba dokladnie
Robilam kiedys z takiego samego przepisu ale ominelam mleko i byla genialnaaaaa
Nie można dodawać nowych komentarzy.
34