Węglowodany w diecie proteinowej


Przeciwników modnej ostatnio diety, opartej na spożywaniu dużej ilości białek, zwanej popularnie protalem lub dietą Dukana, jest chyba tylu, co i zwolenników. Jest też mnóstwo komentarzy, opinii, poglądów wychwalających i potępiających taki sposób żywienia. Kto miał rację, zapewne dowiemy się za kilka, kilkadziesiąt lat. A dzisiaj będzie o węglowodanach (nie tylko przy tej diecie).

PS Koniecznie zobacz mój nowy ebook "Proste przepisy" - to 154 strony i 66 najlepszych przepisów, w tym mnóstwo porad jak zaplanować zakupy i posiłki na cały tydzień. Przejdź do sklepu:

Być może okaże się, że taki sposób żywienia dla pewnych osób będzie wybawieniem od ciągłej męki głodu, a dla innych torturą niemożliwą do przejścia. Ludzie są różni i reakcje organizmów też odmienne. Dieta ta zakłada jedzenie chudego mięsa i nabiału bez ograniczeń, oraz warzyw (głównie czerwonych i zielonych) w kilkudniowych cyklach, co 3 lub 5 dni.

W dyskusji o diecie „protal” popełniany jest ogromny merytoryczny błąd, który koniecznie trzeba zweryfikować. Otóż można przeczytać w różnych publikacjach i internetowych wpisach, że dieta ta nie dostarcza organizmowi węglowodanów, a nawet, że warzywa nie zawierają węglowodanów. A właśnie że zawierają! I nabiał też je ma, a nawet pewne części zwierząt również je zawierają.

Węglowodany to związki organiczne złożone z węgla, wodoru i tlenu, zwane tez cukrowcami. Są wieloalkoholami o jednej grupie OH utlenionej do grupy aldehydowej (aldozy ) lub ketonowej (ketozy). Dość chemii – przejdźmy do produktów spożywczych. Faktycznie, najwięcej węglowodanów znajdziemy w produktach pochodzących od zbóż (mąka, makarony, pieczywo, kasze itp.), od roślin strączkowych (np. fasole) i w tych, z których uzyskuje się cukier (owoce, trzcina cukrowa, burak cukrowy). Jest ich tam nawet do 70% (cukier 97–99%). Ale nie oznacza to, że wszystkie inne produkty spożywcze są węglowodanów pozbawione. Oto kilka przykładów:

Przykładowa, procentowa zawartość węglowodanów w warzywach:

 • Marchew surowa – 8,7%
 • Sałata – 2,9%
 • Brukselka – 8,7%
 • Pomidory – 3,6%
 • Ogórek – 2,9%
 • Fasolka szparagowa – 6,8%
 • Oliwki – 4,1%
 • Papryka czerwona – 6,6%
 • Cukinia – 3,2%

Część z tych węglowodanów to błonnik, nieprzyswajalny dla ludzkich organizmów, ale konieczny ze względu choćby na sprawną pracę jelit. Warzywne przykłady oczywiście można mnożyć. I choć te wartości nie wyglądają imponująco, to węglowodany w warzywach są. Można się też pokusić o twierdzenie, że osoby na diecie wysokobiałkowej warzyw zjadają dość dużo, choćby po to, by przerwać monotonię żywienia się mięsem i nabiałem.

Nabiał

No właśnie – nabiał! Przyjrzyjmy się bliżej tym produktom, jak najbardziej od-zwierzęcym.
Polecany powszechnie (w prawie każdej diecie) jogurt naturalny o niskiej zawartości tłuszczu ma 6,2% węglowodanów, a jogurt naturalny beztłuszczowy już 7,7%. Ser biały beztłuszczowy zawiera 3,5% węglowodanów, ale mozarella już 23,67%.
To właśnie w mleku, z którego jogurty, kefiry, sery powstają, znajduje się cukier mleczny – laktoza – na który niestety część ludzi jest uczulona. Szczęśliwie najmniej uczuleń na laktozę notuje się u osób rasy białej, pochodzących z północy Europy.

Mięso i węglowodany

Czas przyjrzeć się mięsom, zwłaszcza tym o niskiej zawartości tłuszczów. Wszak boczku, karkówki czy golonki nikt osobom odchudzającym się nie poleca. Faktycznie, pierś z kurczaka czy rostbef wołowy węglowodanów nie mają. Jednak wątróbka wieprzowa już tak, w ilości 2,6%, cielęca 4,1%, a kurza tylko 0,6%.

I tak można podsumować, że nawet w „protalu”, czyli diecie wysokobiałkowej węglowodany występują, choć jest ich znacznie mniej niż w innych sposobach żywienia. A każde warzywo zawiera węglowodany.

[dietetyk]

Paulina Stępień

kotlet.tv

Komentarze: 6

 • Anonim

wiadomo, że warzywa mają węglowodany , jednak zapotrzebowanie dzienne jest większe od ilości dostarczanych w samych warzywach

 • Mariola

Na pewno zapotrzebowanie jest wieksze,ale jakos na czatach mało kto wspomina o otrębach owsianych,również jednego podstawowego składnika diety Dukana.A one zawieraja 48 % węglowodanów.I zjada się je codziennie.Teoretycznie trzy łyżki,ale praktycznie więcej ,bo z nich mozna zrobić fajne do datki do mięsa czy ryby.
A ilości zjadanych warzyw naprawdę są duże, bo po paru dniach ma się na nie ogromny apetyt:)

 • Paulina P

Bardzo chciałabym abyś dodała kilka przepisów do diety proteinowej Dukana. Jestem na tej Diecie bardzo długo, zrzuciłam ok 20kg do celu brakuje mi jeszcze 5kg jednak przez tą monotonię w potrawach ciągle podjadam i stoję w miejscu :)
Brakuje mi pomysłów na dania obiadowe :) i deserki.

 • Weibchen

@Mariola, otręby owsiane to sam błonnik, on jest od wymiatania i nie uzupełnia cukrów w organizmie człowieka. Wydaje mi się też, że jedzenie tego więcej, niż zalecana dawka może szkodzić.

 • Małgorzata

uwielbiam tą dietę! walczę ze swoją wagą od ponad miesiąca . Przed stosowaniem diety Dukana , droga do mojej szczupłej sylwetki opierała się na ćwiczeniach (ABS głównie) i całkowitym wykluczeniu produktów typu; makaron, ziemniaki, ryż, pieczywo, słodycze, mięsa smażone i pieczone na głębokim tłuszczu, wieprzowina . W ten sposób schudłam 7 kg w około miesiąc i kilka dni. Aktualnie jestem od 3 dni na diecie Dukana i powtórz jeszcze raz, że to dopiero trzeci dzień, a ja uzyskałam wagę o 2kg mniejszą w fazie uderzeniowej ! także, życzę powodzenia, bo warto !!! <3

Nie można dodawać nowych komentarzy.