Pyszna, lekko kwaskowata, miejscami słodka i w dodatku krucha – tarta z rabarbarem! I w dodatku ładnie wygląda na stole, tak wiosennie. Rabarbar krzyczy ze straganów, by po niego sięgać, często pomijany, a taki dobry. Ja go polubiłam, a w wypiekach wyjątkowo.
Tarta z rabarbarem jest naprawdę smaczna i łatwo się ją robi. Z mojego przepisu ciasto wychodzi kruche, a do przygotowania proponuję użyć masła, najlepiej z lodówki. Margaryna też wchodzi w grę, jednak z masłem wychodzi lepiej – moim zdaniem. O czym jeszcze warto pamiętać? Tartę radzę wcześniej wstępnie zapiec(jak w przepisie), mnie również kiedyś kusiło, by rabarbar ułożyć na surowym cieście i zapiekać razem, ale ciasto często wychodzi mokre, niedopieczone na spodzie. Trzeba potem dopiekać itp. i więcej z tym zachodu.
Prócz rabarbaru, na tarcie są cukier i cynamon, ten ostatni bardzo fajnie współgra z rabarbarem, a zapach podczas pieczenia – mmmm! Polecam tartę z rabarbarem chociażby na majówkę, jest lekka, orzeźwiająca, idealna do lemoniady. Smacznego.
Czas i porcje:
Liczba porcji: jedna tarta 30 cm lub 2 tarty po 20 cm
Krok 1. Na blat sypię mąkę i cukier puder, a także dodaję masło (chłodne). Siekam nożem, aż masło będzie w jak najmniejszych kawałeczkach.
Krok 2. Następnie wbijam jajko, dodaję szczyptę soli i zagniatam. Na początku ciasto może wydawać się suche, ale pod wpływem ciepła dłoni masło będzie bardziej miękkie, a ciasto bardziej gładkie.
Ważne, by nie wyrabiać za długo, wystarczy tyle, aby było gładkie.
Wstawiam do lodówki na około 20 minut.
Krok 3. Po tym czasie blat lekko oprószam mąką i wałkuję ciasto tak, by było większe niż foremka. Ja często robię w dwóch foremkach 20-centymetrowych.
Krok 4. Rozwałkowane ciasto na wałku przenoszę na foremkę.
Krok 5. Dopasowuję ładnie, a następnie wałkiem przejeżdżam po cieście tak, aby odciąć nadmiar.
Krok 6. Kładę folię do pieczenia lub papier (ja wykorzystuję rozcięty na pół kawałek rękawa do pieczenia). Na to wysypuję fasolki. Fasolki stanowią obciążenie i ciasto nie wybrzuszy się ani nie opadnie na brzegach.
Wstawiam do nagrzanego do 180°C piekarnika na 10 minut, po tym czasie zdejmuję fasolki i wyjmuję wstępnie upieczone ciasto.
Krok 7. Kroję rabarbar w paseczki.
Krok 8. Na wstępnie upieczone ciasto (jest jeszcze dość surowe, ale ma już ładny kształt i jest lekko podsuszone) wysypuję cukier (większość), układam rabarbar. Potem posypuję resztą cukru, cukrem waniliowym i cynamonem.
Uwaga, ciasto może być ciepłe lub gorące! Szczególnie foremka.
Krok 9. Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180°C i piekę około 30 minut, ale uwaga (!) po około 15 minutach przykrywam ciasto folią aluminiową, aby nie spiekło się za bardzo i żeby rabarbar był miękki.
Potem, gdy wystygnie, podaję. Smacznego.