Delikatny i niesamowicie smaczny sernik, który polubiłam od pierwszego kawałeczka. A potem sięgałam po dokładkę. Sernik Neli zachwycił mnie swoim smakiem, konsystencją... wszystkim. I myślę, że Wam również przypadnie do gustu. Ten sernik polubicie z dwóch powodów: po pierwsze jest pyszny, a po drugie jest prosty!
PS Koniecznie zobacz mój nowy ebook "Proste przepisy" - to 154 strony i 66 najlepszych przepisów, w tym mnóstwo porad jak zaplanować zakupy i posiłki na cały tydzień. Przejdź do sklepu:
Ja dodałam troszkę soku z cytryny, ale jeśli nie lubicie serników z cytryną, to możecie go pominąć albo dodać swoją ulubioną esencję smakową (polecam esencję, a nie aromat, chociaż oczywiście wybór zostawiam Wam).
Sernik Neli zrobiłam na podstawie przepisu z książki "Kuchnia Neli" Anieli Rubinstein. I okazał się strzałem w dziesiątkę. Sernik jest bez mąki, a na wierzchu polany słodkim, śmietanowym lukrem – pycha. Dodatkowo udekorowałam go małymi wiórkami czekolady i kandyzowaną cytryną. Polecam Wam gorąco i jak zawsze zapraszam na film. Smacznego!
Sernik Neli krok po kroku
- czas: ok. 45 minut + chłodzenie w lodówce
- liczba porcji: krągła forma 22–23 cm
Składniki:
- 400 g sera mielonego (*zobacz moje porady)
- 3 jajka
- 2/3 szklanki cukru
- 1 łyżeczka soku z cytryny
polewa
- 250 ml śmietany
- 1/2 szklanki cukru
- 1 łyżeczka soku z cytryny
Moje porady:
- ser – ja wykorzystałam ser z wiaderka, taki już zmielony. Mój ser był dość gęsty (na filmie widać jego konsystencję). Możecie wykorzystać dowolny ser gotowy, jeśli jest rzadszy, proponuję zrezygnować z jednego jajka
- możecie też zmielić twaróg, wtedy proponuję dodać jedną łyżkę masła
Krok 1: Ser mieszam z cukrem, jajkami i sokiem z cytryny.
Krok 2: Mieszam na gładką masę.
Krok 3: Przelewam do formy wyłożonej papierem do pieczenia lub posmarowanej masłem i posypanej tartą bułką. Mi pasuje wersja z papierem. Forma okrągła, ok. 22–23 cm. Wstawiam do nagrzanego do 180°C piekarnika i piekę ok. 30 minut.
Krok 4: Przygotowuję polewę – wszystkie składniki mieszam. Upieczone ciasto wyjmuję z piekarnika, odstawiam, by lekko przestygło (ok. 10 minut), ono nie opada, ale gdyby troszkę opadło, to idealnie wypełni to polewa, więc nie przejmujcie się.
Krok 5: Na lekko przestudzone ciasto nakładam polewę, równo rozsmarowuję i wstawiam jeszcze na 5 minut (też w 180°C). Potem wyłączam piekarnik, dopiero po kilku minutach uchylam i studzę, jak wystygnie, to wstawiam do lodówki i chłodzę kilka godzin. Najlepiej smakuje kolejnego dnia, chociaż przyznam, że ja musiałam spróbować wcześniej. :) Ten ze zdjęć jest po jakiś 2 godzinach w lodówce, dlatego wiem, że potem jest jeszcze lepszy! Smacznego.
Komentarze: 34
Ciekawie to wygląda; jako zamiennik śmietany spróbuję zastosować jogurt naturalny i wtedy się zobaczy, jak to wyjdzie.
troszke niziutki…ja mam forme 26 wiec bedzie jeszcze nizszy chyba tak?bez proszku do pieczenia?hmmm i tak sprubuje go :) ale licze ze bedzie jeszcze sernik taka bomba kaloryczna hihi z bakaliami…pozdrawiam cieplutko
mniami! trzeba będzie zrobić!!!uwielbiam serniczki :)
ale to zwiekszyc o polowe czy podwujnie?
super, właśnie na coś takiego się czaiłam ;) jeśli można się dowiedzieć jakie są wymiary tortownicy? :)
polecam gorąco :) jest serio bardzo smaczny :)
tak, tortownica max 22-23 cm :)
Mmmmmm, kocham serniki:) Wyglada baaardzo smakowicie:)
Już dawno nie jadłem żadnego serniczka :D
Sernik z lukrem – cudnie!
tak..serniczki to jest to co Tygryski lubią najbardziej ;)
Zostaliście otagowani :] szczegóły zabawy u mnie -> http://redandpale.blox.pl/2010/09/Otagowana.html zapraszam :)
o dziękuję ;)
Paulinko a śmietana do polewy słodka czy kwaśna? proszę o pilną odpowiedż bo będę dzisiaj piec
Zrobiłam bardzo dobry polecam
Próbowałam go zrobić i nie wyszedł:/ Ciasto było za rzadkie, piekłam je ponad godzinę nadawało się tylko do wyrzucenia…
SERNICZEK DOSKONAŁY .Musiałam zaraz upie drugi ,gdyż pierwszy zniknął w mgnieniu oka
[img]http://kotlet.tv/wp-content/uploads/2010/09/SERNIK NELI DLA KOTLETA.jpg[/img]
a jaki ser wykorzystałaś? Czy wstawiłaś do lodówki by się schłodził? Ciasto po upieczeniu zawsze ma konsystencję galaretowatą, dopiero schłodzone nabiera odpowiedniej. Tak samo ważny jest ser, pisałam o tym, że inny sernik wyjdzie z gęstego, prawdziwego, a inny z takiego co podchodzi wodą.
Wykorzystałam ser Luxmilk typowy do serników. I owszem był schłodzony. Ciasto po upieczeniu było nadal wodniste, z resztą od początku takie było. Być może faktycznie problem leży w odpowiednim rodzaju sera, ale wszystko robiłam według przepisu. Skorzystałam jednak z razy i włożyłam je na noc do lodówki, jest troszkę lepsze ale nadal nie wygląda jak na waszym filmie.
Pycha!
[img]http://kotlet.tv/wp-content/uploads/2011/01/IMG_4172-2.jpg[/img]
No mam problem myslicie ze bedzie bardzo małe jak mam tortownice 24 a jak tak to po ile dodawać składniki bo 1.5 raza to za duzo;/ ? prosze o pomoc bo dzisiaj bede piec.
I wish there is a translation to English.
A czym się różni esencja od aromatu?
Widze, ze pieczesz na papierze do pieczenia, a ja ostatnio robilam dwa serniki (gotowy z kartonika i twoj sernik puszysty) i oba wyszly takie wodiste zwlaszcza od spodu. Pieklam godzine, do zrumienienia. Jednak papier byl bardzo mokry, i ser zwlaszcza od dolu bardzo wilgotny. Ja wylozylam na talerzu to jak postal w lodówce to na talerzu bylo mokro. Prosze poradż mi czy trzeba sernik piec na papierze czy nie, bo naprwde chcialabym zeby mi wyszedl dobry sernik. NIE PODDAM SIE ;) PS> Zainspirowana recenzja ksiazki „Kuchnia Neli” postanowilam jej poszukac ;-) pozdrawiam gorąco
Sernik wiedeński super, tylko ja chcialam takiego prostego sie nauczyc bo zagniatanie ciasta to juz wyzsza szkola jazdy :) nastepnym razem sprobuje bez papieru upiec w samej foremce, mam taka czarna, moze upieke tez jak radzilas w komentarzach komus zeby piec w 120 st. dluzej, no i jeszcze moze zrobie ze spodem z ciasteczek jak w tym z malinami, chyba do samego sera bedzie pasowac? :) Potestuje tez rozne rodzaje twarogow w kubelku, ktore polecalas łowicz i piatnica, jeśli dobrze pamiętam :) bo nie mam maszynki zeby zmielic ser, a po za tym strasznie duzo byloby przy tym pracy. Dziękuję za odpowiedź. Jak przetestuje rozne sposoby, to oczywiscie pochwale sie efektami. Oczywiscie sie nie PODDAM !! Pozdrawiam cieplutko :*
Oo taki poradnik o serach – twarogach będzie bardzo przydatny –
dla wielu osób bezcenny :)
Ja mam taki problem, że często w przepisach jest podane aby użyć śmietany, czasem podadzą ile procent a bardzo rzadko zapisane jest czy to ma być wogóle śmietana słodka czy kwaśna. Przy tym przepisie miałam podobnie. Założyła, że chodzi o słodką śmietanę i taką przygotowałam a tu patrzę na filmie, że ta którą użyłaś jest dużo gęstsza. Nie wiem kiedy używać słodkiej 30% a kiedy kwaśnej 18%. Może jest jakaś reguła o której nie wiem. Doradź proszę.
Nie można dodawać nowych komentarzy.
34