Wizyta w restauracji: osoba w ciąży, alergik i osoba na diecie


Wizyta w restauracji i zdrowe żywienie
Wizyta w restauracji i zdrowe żywienie

Przy okazji publikacji raportu World Menu Raport, pokazującego kulturowe zmiany w konsumpcji produktów spożywczych, o którym pisaliśmy niedawno w kotlet.tv, firma Unilever Food Solutions udostępniła także kilka wskazówek dotyczących zdrowego jedzenia na mieście. Ze szczególnym uwzględnieniem przyszłych mam, alergików i osób będących na diecie.

PS Koniecznie zobacz mój nowy ebook "Proste przepisy" - to 154 strony i 66 najlepszych przepisów, w tym mnóstwo porad jak zaplanować zakupy i posiłki na cały tydzień. Przejdź do sklepu:

Ciąża to czas, gdy zdrowa dieta staje się dla przyszłej mamy szczególnie istotna. Stołując się poza domem, powinna wybierać dania lekkostrawne, gotowane na parze, pieczone lub grillowanie. A co wybierać, kiedy jest się w restauracji z dzieckiem? Dziecięce menu to niestety zazwyczaj frytki, dania w panierce i desery z bitą śmietaną. Warto zwrócić na to uwagę i wybierać dla dziecka zdrowszą opcję, a podobne dania wykluczyć z codziennego menu.

Żywienie się poza domem jest również dużym wyzwaniem dla alergików i osób cierpiących na nietolerancje pokarmowe. Według danych EUFIC-u 2 do 4% dorosłych i 6% dzieci cierpi na różnego rodzaju alergie pokarmowe, które mają miejsce wówczas, kiedy nasz system odpornościowy reaguje nieprawidłowo na białko pokarmowe. Reakcje alergiczne na składniki żywności mają różny charakter i, co ważne, mogą być krytyczne w skutkach. Natomiast nietolerancja pokarmowa występuje przy niezdolności organizmu do trawienia określonego rodzaju pokarmu, na przykład na skutek niedoboru enzymu. Bardzo ważne jest, aby dokładnie znać zalecenia żywieniowe przy danej alergii lub nietolerancji pokarmowej – pozwoli to uniknąć niepożądanych reakcji uczuleniowych.

Przed dylematami związanymi z wyborem odpowiedniego dania z menu stają też osoby odchudzające się lub będące na diecie wynikającej z uwarunkowań zdrowotnych. Według badań CBOS z listopada 2010 3% Polaków jest na diecie odchudzającej, a 43% stara się kontrolować ilość spożywanego jedzenia. Bomby kaloryczne, których powinny się wystrzegać osoby odchudzające się, to tłuste mięsa i wędliny, podroby, tłuste sery, masło, majonez, śmietana, warzywa strączkowe, słodycze, suszone owoce, orzechy, napoje słodzone i alkohol, potrawy mączne oraz smażone.

Warto mieć to w pamięci, szczególnie że Polacy odwiedzają punkty gastronomiczne średnio trzy razy w miesiącu i wydają na jedzenie poza domem średnio 95 zł miesięcznie (według badań Gfk Polonia, raport „Rynek gastronomiczny w Polsce 2010 – październik 2010”).

Źródło: Unilever Food Solutions